ILAC-ova politika mjeriteljske sljedivosti rezultata
- Detalji
- Kreirano Srijeda, 19 Ožujak 2014 15:06
- Hitovi: 3197
ILAC kao međunarodna organizacija za akreditaciju laboratorija djeluje na harmoniziranju rada akreditacijskih tijela diljem svijeta. Sva akreditacijska tijela potpisnice ILAC-ovog sporazuma o međusobnom priznavanju (ILAC MRA) dužna su provoditi politike i pravila koja ILAC objavljuje u svojim publikacijama. Prošle godine objavljena su nova pravila o mjernoj sljedivosti čiju su primjenu prihvatila sva akreditacijska tijela koja su povezana s ILAC-om. Svako akreditacijsko tijelo unutar ILAC-a dužno je primjenjivati ova pravila.
ILAC-ova pravila o sljedivosti rezultata mjerenja znatno su izmijenjena u odnosu na prethodno izdanje i prilagođena novim prilikama u kojima se ILAC našao uslijed širenja akreditacijskih aktivnosti širom svijeta. U samom uvodu u dokument ILAC P10:01/2013 ističu se faktori koji su utjecali na uspostavu pravila o mjernoj sljedivosti:
a) Koncept mjeriteljske sljedivosti rezultata mjerenja još se razvija u znanstvenim područjima kao što su kemija, biologija i medicina;
b) Ne posjeduju sve države svijeta potrebne nacionalne mjeriteljske etalone niti mjeriteljske sposobnosti koje su potrebne radi zadovoljenja potreba umjeravanja i ispitivanja na njihovom teritorijalnom području;
c) Uloga pouzdanih i sljedivih certificiranih referentnih materijala s ciljem pružanja mjeriteljske sljedivosti još nije razvijena na međunarodnoj razini.
Zbog toga ILAC-ova pravila ILAC P10 opisuju politike koje primjenjuje ILAC u pogledu zahtjeva za mjeriteljsku sljedivost koji proizlaze iz norma ISO/IEC 17025 i ISO 15189.
Mjerna sljedivost rezultata umjeravanja
Za opremu i referentne etaloni koje se moraju umjeravati, ILAC-ova pravila nalažu korištenje:
- (1) nacionalnog mjeriteljskog instituta čije su usluge prikladne za tu namjenu i pokrivene CIPM MRA sporazumom; ili
- (2) akreditiranih umjernih laboratorija čije usluge prikladne za tu namjenu, a pri čemu je akreditacijsko tijelo koje ih je akreditiralo potpisnik ILAC sporazuma ili regionalnih sporazuma koje ILAC priznaje (npr. EA MLA); ili
- (3a) nacionalnog mjeriteljskog instituta čije su usluge prikladne za tu namjenu, ali nisu pokrivene CIPM MRA sporazumom, s tim da akreditacijsko tijelo uspostavi takva pravila kojima će se osigurati ispunjavanje zahtjeva za mjeriteljsku sljedivost prema ISO/IEC 17025; ili
- (3b) umjernog laboratorija čije usluge su prikladne za namjenu, ali nisu pokrivene ILAC-ovim sporazumom ili regionalnim sporazumima koje priznaje ILAC, s tim da akreditacijsko tijelo uspostavi takva pravila kojima će se osigurati ispunjavanje zahtjeva za mjeriteljsku sljedivost prema ISO/IEC 17025.
Opcije (3a) i (3b) primjenjuju se samo onda kad opcije (1) i (2) nisu moguće za pojedina umjeravanja.
Mjerna sljedivost rezultata ispitivanja
ILAC-ova pravila za mjernu sljedivost rezultata ispitivanja ovise o tome o tome koliki je učinak umjeravanja na rezultat ispitivanja:
- Ako je učinak umjeravanja značajan: mjerna nesigurnost umjeravanja instrumenata znatno pridonosi cjelokupnoj mjernoj nesigurnosti ispitivanja i pri tome se za mjernu sljedivost ispitivanja primjenjuju ista pravila kao za gore navedenu mjernu sljedivost umjeravanja;
- Ako učinak umjeravanja nije značajan: laboratorij mora osigurati kvantitativne dokaze da umjeravanje neznatno utječe na rezultat ispitivanja i njegovu mjernu nesigurnost kako bi se prihvatilo da se mjerna sljedivost ne treba dokazivati.
Mjerna sljedivost rezultata korištenjem (certificiranih) referentnih materijala
ILAC-ova pravila u pogledu ostvarivanja mjerne sljedivosti putem referentnih (RM) i certificiranim referentnih materijala (CRM) su sljedeća:
- Sljedivim se smatraju vrijednosti dodijeljene certificiranim referentnim materijalima koje proizvode nacionalni mjeriteljski instituti, a uključene su u BIPM KCDB ili koje proizvode akreditirani proizvođači referentnih materijala, pri čemu su te vrijednosti su pokrivene područjem akreditacije prema ISO Guide 34.
- Vrijednosti dodijeljene certificiranim referentnim materijalima koje su pokrivene JCTLM bazom podataka smatraju se sljedivim.
- Većinu referentnih i certificiranim referentnih materijala proizvode drugi proizvođači koji ne zadovoljavaju gore navedene kriterije. Ti materijali se smatraju kritičnim potrepštinama, a laboratorij mora dokazati da je svaki RM ili CRM pogodan za namjeravanu uporabu kako se to zahtijeva u točki 4.6.2 norme HRN EN ISO/IEC 17025 ili normom ISO 15189.
ILAC-ova pravila o mjernoj sljedivosti možete preuzeti ovdje.
Akreditacijska tijela potpisnice ILAC MRA sporazuma dužna su u vlastitim pravilima o mjernoj sljedivosti primijenjivati ILAC P10.
Izvor: ILAC