Nacionalni laboratorij za duljinu
- Detalji
- Kreirano Ponedjeljak, 15 Lipanj 2015 06:52
- Hitovi: 3805
U suradnji s HMD -om objavljujemo članak naziva "Nacionalni laboratorij za duljinu" iz časopisa Svijet po mjeri (broj 1/2014) čiji je autor Vedran Mudronja, dipl. ing. el. Nacionalni laboratorij za duljinu (u daljnjem tekstu – Laboratorij) pod imenom je Laboratorij za precizna mjerenja dužina (LFSB) utemeljen daleke 1959. godine na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Njegov utemeljitelj i prvi voditelj u razdoblju od 1959. do 1967. godine bio je prof. dr. sc. Ivo Hercigonja. Vrijedno je naznačiti da je prof. Hercigonja i prvi doktor tehničkih znanosti u Hrvatskoj te da je uvođenjem sveučilišnoga kolegija Mjerenje oblika i dimenzija na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u najvećoj mjeri zaslužan za uvođenje mjeriteljstva u sveučilišni studij.
Za većinu važnijih postignuća Laboratorija, odnosno za njegovu punu afirmaciju u domaćim i međunarodnim mjeriteljskim krugovima, u najvećoj je mjeri zaslužan prof. dr. sc. Federico Dusman, koji je bio voditelj laboratorija u razdoblju od 1967. do 1992. godine. Prof. Dusman objedinio je mjeriteljske discipline na Fakultetu uvođenjem kolegija Teorija i tehnika mjerenja koji se i danas predaje studentima. Prof. Dusman je u vremenima kad su „svi znali mjeriti“ očuvao mjeriteljstvo na Fakultetu, a svojim je koracima ispred vremena (usporedbena mjerenja, akreditacija) u najvećoj mjeri doprinio što se danas na Fakultetu nalaze tri nacionalna laboratorija. Od 1992. godine do danas voditelj je Laboratorija autor ovoga članka.
Od utemeljenja u Laboratoriju se njeguje mjerenje duljine, kuta i hrapavosti površina s visokom točnošću, što je i danas temeljna odrednica Laboratorija. Potvrdu svojih razina točnosti Laboratorij posljednjih 35 godina nalazi u međunarodnim usporedbenim mjerenjima s uglednim europskim mjeriteljskim institutima i laboratorijima. Od 2002. godine Laboratorij sudjeluje u projektima EURAMET-a u ulozi nacionalnoga laboratorija za duljinu.
Po osamostaljenju Republike Hrvatske Laboratorij preuzima odgovornost i obvezu osiguravanja sljedivosti do međunarodnih etalona za duljinu, kut i parametre hrapavosti površina, a posebice u cilju provođenja umjeravanja etalona i mjernih sredstava duljine za brojne hrvatske tvrtke.
U povijesti Laboratorija mogu se izdvojiti sljedeći važniji događaji:
1959. utemeljenje laboratorija
1966. izdavanje prve potvrde o umjeravanju (Mjerenje seta planparalelnih graničnih mjerki interferencijskom metodom za poduzeće TAM iz Maribora)
1973. prvi znanstveni projekt (razvoj mjerne tehnike SR Hrvatske)
1979. prvo međunarodno usporedbeno mjerenje (usporedbeno mjerenje planparalelnih graničnih mjerki uz primjenu interferencijske metode s institutom INRIM);
1986. izrada vlastitoga niza referentnih etalona hrapavosti (u suradnji s RIZ-om)
1994. dobivanje međunarodne akreditacije (SIT)
1998. proglašenje državnoga etalona za duljinu (DZNM)
2002. prvo sudjelovanje u projektu EURAMET
2007. prijava prvih osam CMC vrijednosti za uvrštenje u CIPM MRA KCDB
2010. osnutak HMI-ja kojega je HMI/FSB-LPMD konstitutivni član
2012. ostvarenje vrha mjeriteljske piramide za duljinu u RH (objavljen CMC)
2013. prijelaz HAA-a na akreditaciju.
Državni etalon za duljinu
Laboratorij je nositelj državnoga etalona za duljinu od 1998. godine. To je ujedno bio i prvi proglašeni državni etalon u Hrvatskoj s obzirom na to da je Laboratorij u to vrijeme jedini imao međunarodnu akreditaciju sukladno zahtjevima norme ISO 17025, čime je bio ispunjen jedan od temeljnih uvjeta za proglašenje državnoga etalona. Državni etalon duljine sadržava 121 čeličnu planparalelnu graničnu mjerku nazivnih duljina od 0,5 mm do 100 mm, proizvođača MAHR, model 409, serijski broj 908973.
Osnovni cilj Laboratorija od osamostaljenja RH bio je ostvarenje vrha mjeriteljske piramide za duljinu unutar Laboratorija (Hrvatske). S tim su se u svezi od 1998. do 2013. godine u Laboratoriju provodila istraživanja u okviru znanstvenih projekta Razvoj državnog etalona za duljinu i Nacionalni laboratorij za duljinu koje je financirao MZOS. Navedeni cilj ostvaren je 2012. godine kad je u CIPM MRA KCDB-u objavljen CMC Laboratorija za apsolutno mjerenje etalona duljine.
Za postizanje navedenoga cilja ostvarene su sljedeće temeljne pretpostavke:
1. Nabavka primarnoga etalona duljine
Primarni etalon duljine nabavljen je sredstvima MZOS-a i Fakulteta (Laboratorija) 2003. godine. To je u ovome slučaju NPL jodno stabiliziran He-Ne laser nazivne valne duljine 633 nm. Primarni etalon izrađen je sukladno valnoj definiciji metra i temelj je osiguravanja sljedivosti za komercijalne lasere koji se koriste u mjernim postupcima Laboratorija.
2. Provjera značajki primarnoga etalona usporedbom sa sustavom femto-combom
U cilju održavanja mjernoga jedinstva na svjetskoj razini nacionalni instituti (laboratoriji) trebaju u razmaku od najviše sedam godina sudjelovati u usporedbi primarnih etalona. U Europi (EURAMET) se usporedba obavlja u institutu MIKES (Finska) i BEV (Austrija). Laboratorij je 2009. godine sudjelovao u usporedbi CCL-K11 u institutu BEV, čime su značajke primarnoga etalona utvrđene (potvrđene) usporedbom s optičkim sustavom femto-comb. Temeljem rezultata usporedbe prijavljene su i 2010. godine objavljene tri „laserske“ CMC vrijednosti u CIPM MRA KCDB.
3. Rekonstrukcija Zeiss-ova interferencijskoga komparatora
Rekonstrukcija postojećega Zeiss-ova interferencijskog komparatora (nabavljen 50-ih godina prošloga stoljeća) bila je vrlo zahtjevna zadaća. U prvoj fazi uređen je prostor za smještaj komparatora (prostorija je vibracijski odvojena od zgrade, instaliran je vrlo kvalitetan sustav za održavanje mikroklime, nabavljen je specijalan antivibracijski stol za provedbu laserskih mjerenja i drugo). Rekonstrukcija komparatora je, pored dovođenja laserskoga snopa u komparator, ugradnja digitalnih davača za vrijednosti temperature, tlaka i vlažnosti, izrade programskih rješenja i drugo, zahtijevala i niz originalnih rješenja (doktorski rad M. Katića).
4. Validacija rezultata mjerenja
Na inicijativu Laboratorija 2010. godine pokrenuta je EURAMET- ova usporedba L-K1.2 (Projekt 1138) uz sudjelovanje pet nacionalnih mjeriteljskih instituta. Laboratorij je vodio navedeni projekt i potvrdio razinu deklariranih mjernih nesigurnosti. S tim u svezi je 2012. godine objavljena CMC vrijednost za apsolutno mjerenje etalona duljine u CIPM MRA KCDB. Objavljivanjem CMC vrijednosti Laboratorij je između ostaloga ostvario dvije važne pogodnosti:
• umjeravanje državnoga etalona duljine provodi se u Laboratoriju
• Laboratorij pruža uslugu umjeravanja etalona duljine apsolutnom metodom (usporedba s valnom duljinom primarnoga etalona) za potencijalne korisnike izvan Hrvatske.
Laboratorij sudjeluje u tekućoj EURAMET-ovoj K.1 usporedbi koju vodi BEV uz sudjelovanje 25 europskih instituta.
Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (broj 1/2014). Više podataka o časopisu možete pronaći na internetskoj stranici Hrvatskog mjeriteljskog društva www.hmd.hr.
Izvor:HMD