Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Nacionalni laboratorij za duljinu

nld1U suradnji s HMD -om objavljujemo članak naziva "Nacionalni laboratorij za duljinu" iz časopisa Svijet po mjeri (broj 1/2014) čiji je autor Vedran Mudronja, dipl. ing. el. Nacionalni laboratorij za duljinu (u daljnjem tekstu – Laboratorij) pod imenom je Laboratorij za precizna mjerenja dužina (LFSB) utemeljen daleke 1959. godine na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Njegov utemeljitelj i prvi voditelj u razdoblju od 1959. do 1967. godine bio je prof. dr. sc. Ivo Hercigonja. Vrijedno je naznačiti da je prof. Hercigonja i prvi doktor tehničkih znanosti u Hrvatskoj te da je uvođenjem sveučilišnoga kolegija Mjerenje oblika i dimenzija na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u najvećoj mjeri zaslužan za uvođenje mjeriteljstva u sveučilišni studij.

Za većinu važnijih postignuća Laboratorija, odnosno za njegovu punu afirmaciju u domaćim i međunarodnim mjeriteljskim krugovima, u najvećoj je mjeri zaslužan prof. dr. sc. Federico Dusman, koji je bio voditelj laboratorija u razdoblju od 1967. do 1992. godine. Prof. Dusman objedinio je mjeriteljske discipline na Fakultetu uvođenjem kolegija Teorija i tehnika mjerenja koji se i danas predaje studentima. Prof. Dusman je u vremenima kad su „svi znali mjeriti“ očuvao mjeriteljstvo na Fakultetu, a svojim je koracima ispred vremena (usporedbena mjerenja, akreditacija) u najvećoj mjeri doprinio što se danas na Fakultetu nalaze tri nacionalna laboratorija. Od 1992. godine do danas voditelj je Laboratorija autor ovoga članka.

Od utemeljenja u Laboratoriju se njeguje mjerenje duljine, kuta i hrapavosti površina s visokom točnošću, što je i danas temeljna odrednica Laboratorija. Potvrdu svojih razina točnosti Laboratorij posljednjih 35 godina nalazi u međunarodnim usporedbenim mjerenjima s uglednim europskim mjeriteljskim institutima i laboratorijima. Od 2002. godine Laboratorij sudjeluje u projektima EURAMET-a u ulozi nacionalnoga laboratorija za duljinu.

Po osamostaljenju Republike Hrvatske Laboratorij preuzima odgovornost i obvezu osiguravanja sljedivosti do međunarodnih etalona za duljinu, kut i parametre hrapavosti površina, a posebice u cilju provođenja umjeravanja etalona i mjernih sredstava duljine za brojne hrvatske tvrtke.

U povijesti Laboratorija mogu se izdvojiti sljedeći važniji događaji:
1959. utemeljenje laboratorija
1966. izdavanje prve potvrde o umjeravanju (Mjerenje seta planparalelnih graničnih mjerki interferencijskom metodom za poduzeće TAM iz Maribora)
1973. prvi znanstveni projekt (razvoj mjerne tehnike SR Hrvatske)
1979. prvo međunarodno usporedbeno mjerenje (usporedbeno mjerenje planparalelnih graničnih mjerki uz primjenu interferencijske metode s institutom INRIM);
1986. izrada vlastitoga niza referentnih etalona hrapavosti (u suradnji s RIZ-om)
1994. dobivanje međunarodne akreditacije (SIT)
1998. proglašenje državnoga etalona za duljinu (DZNM)
2002. prvo sudjelovanje u projektu EURAMET
2007. prijava prvih osam CMC vrijednosti za uvrštenje u CIPM MRA KCDB
2010. osnutak HMI-ja kojega je HMI/FSB-LPMD konstitutivni član
2012. ostvarenje vrha mjeriteljske piramide za duljinu u RH (objavljen CMC)
2013. prijelaz HAA-a na akreditaciju.

Državni etalon za duljinu
Laboratorij je nositelj državnoga etalona za duljinu od 1998. godine. To je ujedno bio i prvi proglašeni državni etalon u Hrvatskoj s obzirom na to da je Laboratorij u to vrijeme jedini imao međunarodnu akreditaciju sukladno zahtjevima norme ISO 17025, čime je bio ispunjen jedan od temeljnih uvjeta za proglašenje državnoga etalona. Državni etalon duljine sadržava 121 čeličnu planparalelnu graničnu mjerku nazivnih duljina od 0,5 mm do 100 mm, proizvođača MAHR, model 409, serijski broj 908973.

Osnovni cilj Laboratorija od osamostaljenja RH bio je ostvarenje vrha mjeriteljske piramide za duljinu unutar Laboratorija (Hrvatske). S tim su se u svezi od 1998. do 2013. godine u Laboratoriju provodila istraživanja u okviru znanstvenih projekta Razvoj državnog etalona za duljinu i Nacionalni laboratorij za duljinu koje je financirao MZOS. Navedeni cilj ostvaren je 2012. godine kad je u CIPM MRA KCDB-u objavljen CMC Laboratorija za apsolutno mjerenje etalona duljine.

Za postizanje navedenoga cilja ostvarene su sljedeće temeljne pretpostavke:
1. Nabavka primarnoga etalona duljine
Primarni etalon duljine nabavljen je sredstvima MZOS-a i Fakulteta (Laboratorija) 2003. godine. To je u ovome slučaju NPL jodno stabiliziran He-Ne laser nazivne valne duljine 633 nm. Primarni etalon izrađen je sukladno valnoj definiciji metra i temelj je osiguravanja sljedivosti za komercijalne lasere koji se koriste u mjernim postupcima Laboratorija.

2. Provjera značajki primarnoga etalona usporedbom sa sustavom femto-combom
U cilju održavanja mjernoga jedinstva na svjetskoj razini nacionalni instituti (laboratoriji) trebaju u razmaku od najviše sedam godina sudjelovati u usporedbi primarnih etalona. U Europi (EURAMET) se usporedba obavlja u institutu MIKES (Finska) i BEV (Austrija). Laboratorij je 2009. godine sudjelovao u usporedbi CCL-K11 u institutu BEV, čime su značajke primarnoga etalona utvrđene (potvrđene) usporedbom s optičkim sustavom femto-comb. Temeljem rezultata usporedbe prijavljene su i 2010. godine objavljene tri „laserske“ CMC vrijednosti u CIPM MRA KCDB.

3. Rekonstrukcija Zeiss-ova interferencijskoga komparatora
Rekonstrukcija postojećega Zeiss-ova interferencijskog komparatora (nabavljen 50-ih godina prošloga stoljeća) bila je vrlo zahtjevna zadaća. U prvoj fazi uređen je prostor za smještaj komparatora (prostorija je vibracijski odvojena od zgrade, instaliran je vrlo kvalitetan sustav za održavanje mikroklime, nabavljen je specijalan antivibracijski stol za provedbu laserskih mjerenja i drugo). Rekonstrukcija komparatora je, pored dovođenja laserskoga snopa u komparator, ugradnja digitalnih davača za vrijednosti temperature, tlaka i vlažnosti, izrade programskih rješenja i drugo, zahtijevala i niz originalnih rješenja (doktorski rad M. Katića).

4. Validacija rezultata mjerenja
Na inicijativu Laboratorija 2010. godine pokrenuta je EURAMET- ova usporedba L-K1.2 (Projekt 1138) uz sudjelovanje pet nacionalnih mjeriteljskih instituta. Laboratorij je vodio navedeni projekt i potvrdio razinu deklariranih mjernih nesigurnosti. S tim u svezi je 2012. godine objavljena CMC vrijednost za apsolutno mjerenje etalona duljine u CIPM MRA KCDB. Objavljivanjem CMC vrijednosti Laboratorij je između ostaloga ostvario dvije važne pogodnosti:
• umjeravanje državnoga etalona duljine provodi se u Laboratoriju
• Laboratorij pruža uslugu umjeravanja etalona duljine apsolutnom metodom (usporedba s valnom duljinom primarnoga etalona) za potencijalne korisnike izvan Hrvatske.
Laboratorij sudjeluje u tekućoj EURAMET-ovoj K.1 usporedbi koju vodi BEV uz sudjelovanje 25 europskih instituta.

nld2

Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (broj 1/2014). Više podataka o časopisu možete pronaći na internetskoj stranici Hrvatskog mjeriteljskog društva www.hmd.hr.


Izvor:HMD

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće