Usklađenost sa zakonskom legislativom u sustavu upravljanja okolišem prema normi ISO 14001
- Detalji
- Kreirano Petak, 19 Srpanj 2013 11:18
- Hitovi: 2891
Norma ISO 14001 u točci 4.3.2 zahtijeva od organizacije koja ima ili koja uspostavlja sustav upravljanja okolišem da uspostavi, primijeni i održava postupak/postupke za utvrđivanje i pristup odgovarajućim zakonskim i drugim zahtjevima na koje se ta organizacija obvezala u odnosu na svoje aspekte okoliša te za utvrđivanje kako se ti zahtjevi primjenjuju na njezine aspekte okoliša. Organizacija također mora osigurati da se primjenjivi zakonski zahtjevi kao i svi drugi zahtjevi na koje se organizacija obvezala uzmu u obzir pri uspostavljanju, primjeni i održavanju sustava upravljanja okolišem.
Spomenuti zakonski zahtjevi mogu uključivati nacionalne i međunarodne zakonske zahtjeve, regionalne zakonske zahtjeve kao i zahtjeve lokalnih vlasti. Ostali zahtjevi na koje se organizacija može obvezati su sporazumi s javnim vlastima, sporazumi s kupcima, neregulatorne smjernice specifične za određenu djelatnost, sporazumi o dobrovoljnoj praksi ili kodeksu uobičajene prakse, zahtjevi profesionalnih udruženja, javna obećanja organizacije ili organizacije u čijem se vlasništvu nalazi i sl.
Sukladno zahtjevu točke 4.5.2 iste norme, organizacija mora uspostaviti, primijeniti i održavati postupak/postupke za periodično vrednovanje usklađenosti s primjenjivim zakonskim zahtjevima te čuvati zapise o rezultatima periodičnih vrednovanja. Ista analogija i zahtjev vrijedi i za vrednovanje usklađenosti s ostalim zahtjevima koja se organizacija eventualno obvezala pridržavati.
Organizacija mora čuvati i biti u mogućnosti zapisima demonstrirati da periodički provodi vrednovanje usklađenosti sa zakonskim i ostalim zahtjevima. Navedeni zapisi biti će predmetom ocjene od strane certifikacijske kuće u slučaju da organizacija za svoj sustav upravljanja okolišem odluči dobiti certifikat.
Pri tome valja naglasiti da uloga auditora certifikacijske kuće u postupku certifikacije nije vrednovati usklađenost poslovanja organizacije sa svim primjenjivim zakonskim propisima već potvrditi da je organizacija uspostavila odgovornosti i zaduženja, tj. takav sustav upravljanja koji će omogućiti efikasnu identifikaciju primjenjive zakonske i ostale legislative koje se organizacija mora pridržavati. Sukladnost sa zahtjevima legislative organizacija provjerava sama, a za kontrolu iste je zadužen državni inspekcijski nadzor.
U slučaju kršenja zakonske legislative, a temeljem nalaza inspekcijskog nadzora, certifikacijsko tijelo treba preispitati uzroke i posljedice kršenja primjenjivih zakona te uvtrditi da li je tvrdnja o usklađenosti poslovanja certificirane organizacije sa zahtjevima norme ISO 14001 i dalje vjerodostojna i utemeljena.