Energetsko certificiranje zgrada
- Detalji
- Kreirano Utorak, 06 Studeni 2012 19:17
- Hitovi: 3229
Energetski pregled zgrade jest dokumentirani postupak koji se provodi u cilju utvrđivanja energetskih svojstava zgrade i stupnja ispunjenosti tih svojstava u odnosu na referentne vrijednosti i sadrži prijedlog mjera za poboljšanje energetskih svojstava zgrade koje su ekonomski opravdane, a provodi ga ovlaštena osoba. Energetska svojstva zgrade predočavaju se energetskim razredima zgrade. Stambene i nestambene zgrade svrstavaju se u osam energetskih razreda prema energetskoj ljestvici od A+ do G, s time da A+ označava energetski najpovoljniji, a G energetski najnepovoljniji razred.
Energetsko certificiranje zgrada na području Europske Unije definirano je direktivom 2002/91/EC. Energetsko certificiranje zgrada U Republici Hrvatskoj provodi se sukladno odredbama Pravilnika o energetskom certificiranju zgrada (NN 36/10, 135/11), kojim se implementira Direktiva 2010/31/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 19. svibnja 2010. o energetskim svojstvima zgrada.
Osobe koje provode energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada u Hrvatskoj moraju imati ovlaštenje Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja prema Pravilniku o uvjetima i mjerilima za osobe koje provode energetske preglede građevina i energetsko certificiranje zgrada (NN 81/12). Ovlaštenje se izdaje fizičkoj ili pravnoj osobi i to za energetske preglede i certificiranje stambenih i nestambenih zgrada s jednostavnim tehničkim sustavom, te za energetske preglede zgrada sa složenim tehničkim sustavom. Ovlaštena pravna osoba imenuje jednu osobu koja ispunjava potrebne uvjete koja u njezino ime potpisuje energetske certifikate zgrada. Imenovana osoba supotpisuje i izvještaje o energetskim pregledima zgrada provedenim u ovlaštenoj pravnoj osobi. Ovlaštenja se daju na rok od tri godine i mogu se produžiti na isti rok. Registar osoba ovlaštenih za energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada, nalazi se na Internet stranicama Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja RH.
Također, treba spomenuti Pravilnik o energetskim pregledima građevina i energetskom certificiranju zgrada kojim se u Republici Hrvatskoj propisuje provođenje energetskih pregleda građevina radi utvrđivanja energetskih svojstava i načina gospodarenja energijom u građevinama koje troše energiju i vodu, utvrđivanja mjera za poboljšanje energetske učinkovitosti i njihovih isplativosti te provođenje energetskog certificiranja zgrada.
Prema odredbi članka 15. stavka 2. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (NN 76/07, 38/09, 55/11, 90/11 i 50/12), prije izdavanja uporabne dozvole, drugog akta za uporabu, odnosno prije promjene vlasništva ili iznajmljivanja zgrade ili njezinoga dijela, mora se pribaviti certifikat o energetskim svojstvima zgrade. Za zgrade za koje se izdaje uporabna dozvola, ona se ne može izdati ukoliko nije pribavljen energetski certifikat. Energetski certifikat se prilaže uz zahtjev za izdavanje uporabne dozvole.
Dosad je izdano nešto više od 1000 certifikata od čega je više od polovine zgrada stambene namjene. Zgrade javne namjene ili samostalne uporabne cjeline zgrada koje se koriste za javnu namjenu u zgradama mješovite namjene ukupne korisne površine veće od 1000 m² moraju imati energetski certifikat izložen na vidljivom mjestu do 31. prosinca 2012. godine.
U Bosni i Hercegovini, europska direktiva implementirana je u Federaciji BiH, dok na teritoriju Republike Srpske još nije usvojena. U Federaciji BiH donesena su dva pravilnika: Pravilnik o energetskom certificiranju objekata (Službene novine Federacije BiH, br. 50/10) i Pravilnik o uslovima za lica koja vrše energetsko certificiranje objekata (Službene novine FBiH, br. 28/10)
Nadležno ministarstvo je Federalno ministarstvo prostornog uređenja FBiH, a registar ovlaštenih osoba nalazi se ovdje.