Oznake OI, OZP, OTU
- Detalji
- Kreirano Četvrtak, 06 Prosinac 2012 08:38
- Hitovi: 3984
S oznakama OI - oznaka izvornosti, OZP - oznaka zemljopisnog podrijetla i OTU - oznaka tradicionalni ugled označavaju se hrvatski autohtoni prehrambeni proizvodi. Autohtoni prehrambeni proizvodi su proizvodi koji imaju tehnološke, prehrambene i organoleptičke specifičnosti. Oznake dodjeljuje Ministarstvo poljoprivrede na temelju Zakona o oznakama izvornosti, oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama tradicionalnog ugleda poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda (NN br. 50/12).
Zakonom se omogućuje proizvođačima autohtonih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u Republici Hrvatskoj ista zaštita koju imaju i proizvođači u zemljama Europske Unije. Europska unija je 1992. godine usuglasila sustav za registraciju autohtonih prehrambenih proizvoda s propisanim oznakama. Oznake u zemljama članicama EU dodjeljuju se na temelju Uredbe Vijeća EU 510/2006 i Uredbe Vijeća EU 509/2006.
Prikaz izgleda oznaka u Europskoj uniji.
OI – je naziv regije, određenog mjesta ili u iznimnim slučajevima, zemlje, koji se koristi za označavanje poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda koji potječe iz te regije, tog mjesta ili te zemlje i čije su karakteristike bitno ili isključivo nastale pod utjecajem posebnih prirodnih i ljudskih čimbenika određene zemljopisne sredine i njezina se proizvodnja, prerada i priprema u cijelosti odvija u tom zemljopisnom području.
OZP - je naziv regije, određenog mjesta ili u iznimnim slučajevima, zemlje, koji se koristi za označavanje poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda koji potječe iz te regije, mjesta ili zemlje te koji ima specifičnu kakvoću, ugled ili drugo svojstvo koje se pripisuje tom zemljopisnom podrijetlu i čija se proizvodnja i/ili prerada i/ili priprema odvija u tom zemljopisnom području.
OTU - označava tradicionalni poljoprivredni ili prehrambeni proizvod kojem se priznaju posebna svojstva kroz registraciju, tradicionalan označava dokazanu uporabu na tržištu kroz vremensko razdoblje koje pokazuje prenošenje s generacije na generaciju.
Prikaz izgleda oznaka u Republici Hrvatskoj.
Da bi autohtoni prehrambeni proizvod mogao dobiti oznake mora biti u skladu sa specifikacijom proizvoda koju je izradila udruga proizvođača, a odobrilo Ministarstvo poljoprivrede. Postupak dobivanja oznaka teče u nekoliko faza. Prvo se udružuju proizvođači koji izrađuju specifikaciju prouzvoda. Udruge prijavljuju specifikacije Ministarstvu poljoprivrede koje preko povjerenstva odobrava specifikacije i na temelju toga registrira proizvod. Nakon toga udruga proizvođača odabere certifikacijsko tijelo koje će obaviti utvrđivanje sukladnosti proizvoda sa specifikacijom, odnosno certifikacijsko tijelo će dodjeliti certifikat, ako je proizvod sukladan sa specifikacijom. Da bi certifikacijsko tijelo dokazalo da je osposobljeno za certifikaciju takvih proizvoda mora se akreditirati prema normi HRN EN 45011 (uskoro izlazi nova norma HRN EN ISO/IEC 17065). Na temelju dodijeljenog certifikata proizvođačima Ministarstvo poljoprivrede registrira certificirane proizvode i dodjeljuje oznake.
Popis ovlaštenih certifikacijskih tijela koja provode certifikaciju autohtonih prehrambenih proizvoda nalazi se na web stranici Ministarstva poljoprivrede.
Ministarstvo poljoprivrede izdalo je Vodič za registraciju oznaka, koji možete preuzeti ovdje.
Više podataka o oznakama saznajte na web stranici www.mps.hr.