Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Upravljanje lancem nabave hrane i pića: trošak ili prilika?

DNV logoSigurnost hrane, rizici kvalitete i financijski rizici prema informacijama kompanija iz različitih dijelova svijeta najranjivija su i najvažnija područja. Svjesnost o utjecaju na okoliš i dalje je niska. Kada govorimo o lancu nabave hrane i pića, koristi ostvarene od akcija usmjerenih prema djelovanju na rizike premašuju troškove. To je činjenica s kojom se slaže 1 od 2 ispitanika koji su sudjelovali u ispitivanju provedenom od strane DNV Business Assurance i GFK Eurisko. Ispitivanje je uključilo oko 500 stručnjaka iz kompanija u Europi, Sjevernoj Americi, Južnoj Americi i Aziji, iz područja hrane i pića .

Sigurnost hrane (63%) i kvaliteta (54%) područja su lanca nabave koja kompanije smatraju osobito ranjivim. Financijski rizici (38%) smatraju se manje opasnima, zajedno s pravnim i regulatornim usklađenjem (35%) i izazovima upravljanja okolišem (29%). Najmanje značajnima smatraju se rizici povezani s odnosima sa zajednicom (10%) i etička pitanja (8%).

Lanac nabave hrane i pića vrlo je kompleksno i raznoliko područje, što dovodi do toga da nema jedinstvenog rješenja za smanjenje rizika – za svaki od njih potrebno je poduzeti cjelovit niz aktivnosti. Kompanije će sve aktivnosti provesti u više od 80%: od isključenja dobavljača u kritičnim područjima do diverzifikacije i razvoja dobavljača, odraditi procjene (audite i provjere), certifikacije prema regulatornim normama, izraditi planove za upravljanje u kriznim situacijama ili primijeniti transfer rizika.

Male kompanije više su sklone diverzifikaciji dobavljača i izbjegavanju korištenja rizičnih resursa. Velike pak kompanije više su usmjerene prema aktivnostima procjena dobavljača i procjenama rizika, certifikaciji i uspostavljanju sustava pripravnosti za izvanredne situacije.

Koje su aktivnosti najučinkovitije prema mišljenju kompanija?
Najučinkovitijim se smatraju aktivnosti procjena i provjera, osobito u područjima upravljanja kvalitetom i sigurnosti hrane, kao i certifikacije i sustavi pripravnosti za izvanredne situacije. Zadnje po važnosti su aktivnosti usmjerene prema utjecaju na rizike iz područja utjecaja na okoliš.

Nema sumnje u to što navodi kompanije da primjenjuju prevencije rizika i mjerenja na cjelokupni lanac nabave. To nije niti legislativa (36%), niti utjecaj mišljenja javnosti (39%), koje postavlja najjači pritisak. Preko 50% ispitanika izjavljuje da su razlozi primjene tih aktivnosti potrebe i zahtjevi njihovih kupaca.To se posebno naglašeno vidi u slučajumalih tvrtki, dok se u oko 60% velikih kompanija zapravo radi o potrebi upravljanja rizicima kroz lanac nabave kao cjelovitim dijelom korporativne strategije i jakim faktorom diferencijacije.

Kompanije koje su usvojile upravljanje rizicima kroz lanac nabave izjavljuju da su od takvog pristupa ostvarile materijalne koristi u smislu povećanja kvalitete proizvoda (74%), u smislu komparativne prednosti (51%) i u smislu pozitivnog utjecaja na percepciju brenda (42%), aspekta koji je od posebne važnosti krajnjim vlasnicima proizvoda.

Ostvaruju li se veće koristi ili štete?
Očigledno je da troškovi (62%) predstavljaju prepreku. Osobito se to odnosi na Aziju i Sjevernu Ameriku (71% u oba slučaja). Financijski teret doživljava se kao relativno izjednačen po pitanjima ulaganja u sigurnost hrane, kvalitetu ili okoliš. Troškovi iz područja upravljanja etičkim poslovanjem percipiraju se kao osobito visoki, prema mišljenju 84% ispitanika.

Zapravo, ukupne koristi neupitno su veće od troškova i potrebnih investicija. Samo 9% ispitanika misli da su troškovi premašili ostvarene koristi.

Što očekivati u budućnosti?
Prioriteti neće biti promijenjeni (sigurnost hrane, financijski rizici–povećanje za 12% - i kvaliteta); no, dublja svijest o potrebi za održivim pristupom u budućnosti nagovještava se kroz povećanu percepciju o rizicima povezanim s mogućim utjecajem odnosa unutar zajednice (+9%), okoliša (+8%) i etičkih aspekata (11% vs. 8%). Također se očekuje povećana uloga zakona i regulative, najviše u Aziji i na američkom kontinentu.

Luca Crisciotti, CEO of DNV BusinessAssurance, je izjavio: “Ublažavanje rizika zahtijeva proaktivnosti. Upravljanje svakim dijelom lanca nabave mora biti dio dugoročne strategije usmjerene prema stvaranju vrijednosti u svakom aspektu i za svaku od dionika: od uzgajivača do tvornice, cijelim putem do potrošača. Kupci će povećati svoj utjecaj.  Kupci će ojačati svoju ulogu, s obzirom da će proizvodi povećati njihovu dodanu vrijednost iz perspektive kvalitete, sigurnosti, okoliša, socijalnih i etičkih zahtjeva. Povećanje interesa za ova područja pokazuje kako se kompanije snažno okreću prema pristupu koji uključuje pitanja održivosti u korporativnu strategiju. ˝
 
METODOLOGIJA I UZORAK
• Ispitivanje je provedeno u razdoblju od 29. siječnja do 15. veljače 2013. Uzorak je obuhvatio oko 500 stručnjaka iz istaknutih kompanija u sektoru hrane i pića u Europi, Aziji te obje Amerike
• Uzorak je kvalitativan i nije statistički reprezentativan
• 75% ispitanika dolazi iz proizvođačkih kompanija u sektoru hrane i pića, od kojih je 60% direktno uključeno u proizvodnju završnog proizvoda
• Oko 70% ispitanika radi na pozicijama direktno uključenim u upravljanje kvalitetom i sigurnošću, dok oko 10% ispitanika čini upravljačko osoblje kompanija (CEO, COO, izvršni direktori i sl.)
• Većina kompanija uključenih u ispitivanje zapošljava više od 250 zaposlenika i djeluju na internacionalnom tržištu  
• Upitnik je obrađen koristeći CAWI metodologiju

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće