Upravljanje lancem nabave hrane i pića: trošak ili prilika?
- Detalji
- Kreirano Srijeda, 24 Travanj 2013 19:27
- Hitovi: 3302
Sigurnost hrane, rizici kvalitete i financijski rizici prema informacijama kompanija iz različitih dijelova svijeta najranjivija su i najvažnija područja. Svjesnost o utjecaju na okoliš i dalje je niska. Kada govorimo o lancu nabave hrane i pića, koristi ostvarene od akcija usmjerenih prema djelovanju na rizike premašuju troškove. To je činjenica s kojom se slaže 1 od 2 ispitanika koji su sudjelovali u ispitivanju provedenom od strane DNV Business Assurance i GFK Eurisko. Ispitivanje je uključilo oko 500 stručnjaka iz kompanija u Europi, Sjevernoj Americi, Južnoj Americi i Aziji, iz područja hrane i pića .
Sigurnost hrane (63%) i kvaliteta (54%) područja su lanca nabave koja kompanije smatraju osobito ranjivim. Financijski rizici (38%) smatraju se manje opasnima, zajedno s pravnim i regulatornim usklađenjem (35%) i izazovima upravljanja okolišem (29%). Najmanje značajnima smatraju se rizici povezani s odnosima sa zajednicom (10%) i etička pitanja (8%).
Lanac nabave hrane i pića vrlo je kompleksno i raznoliko područje, što dovodi do toga da nema jedinstvenog rješenja za smanjenje rizika – za svaki od njih potrebno je poduzeti cjelovit niz aktivnosti. Kompanije će sve aktivnosti provesti u više od 80%: od isključenja dobavljača u kritičnim područjima do diverzifikacije i razvoja dobavljača, odraditi procjene (audite i provjere), certifikacije prema regulatornim normama, izraditi planove za upravljanje u kriznim situacijama ili primijeniti transfer rizika.
Male kompanije više su sklone diverzifikaciji dobavljača i izbjegavanju korištenja rizičnih resursa. Velike pak kompanije više su usmjerene prema aktivnostima procjena dobavljača i procjenama rizika, certifikaciji i uspostavljanju sustava pripravnosti za izvanredne situacije.
Koje su aktivnosti najučinkovitije prema mišljenju kompanija?
Najučinkovitijim se smatraju aktivnosti procjena i provjera, osobito u područjima upravljanja kvalitetom i sigurnosti hrane, kao i certifikacije i sustavi pripravnosti za izvanredne situacije. Zadnje po važnosti su aktivnosti usmjerene prema utjecaju na rizike iz područja utjecaja na okoliš.
Nema sumnje u to što navodi kompanije da primjenjuju prevencije rizika i mjerenja na cjelokupni lanac nabave. To nije niti legislativa (36%), niti utjecaj mišljenja javnosti (39%), koje postavlja najjači pritisak. Preko 50% ispitanika izjavljuje da su razlozi primjene tih aktivnosti potrebe i zahtjevi njihovih kupaca.To se posebno naglašeno vidi u slučajumalih tvrtki, dok se u oko 60% velikih kompanija zapravo radi o potrebi upravljanja rizicima kroz lanac nabave kao cjelovitim dijelom korporativne strategije i jakim faktorom diferencijacije.
Kompanije koje su usvojile upravljanje rizicima kroz lanac nabave izjavljuju da su od takvog pristupa ostvarile materijalne koristi u smislu povećanja kvalitete proizvoda (74%), u smislu komparativne prednosti (51%) i u smislu pozitivnog utjecaja na percepciju brenda (42%), aspekta koji je od posebne važnosti krajnjim vlasnicima proizvoda.
Ostvaruju li se veće koristi ili štete?
Očigledno je da troškovi (62%) predstavljaju prepreku. Osobito se to odnosi na Aziju i Sjevernu Ameriku (71% u oba slučaja). Financijski teret doživljava se kao relativno izjednačen po pitanjima ulaganja u sigurnost hrane, kvalitetu ili okoliš. Troškovi iz područja upravljanja etičkim poslovanjem percipiraju se kao osobito visoki, prema mišljenju 84% ispitanika.
Zapravo, ukupne koristi neupitno su veće od troškova i potrebnih investicija. Samo 9% ispitanika misli da su troškovi premašili ostvarene koristi.
Što očekivati u budućnosti?
Prioriteti neće biti promijenjeni (sigurnost hrane, financijski rizici–povećanje za 12% - i kvaliteta); no, dublja svijest o potrebi za održivim pristupom u budućnosti nagovještava se kroz povećanu percepciju o rizicima povezanim s mogućim utjecajem odnosa unutar zajednice (+9%), okoliša (+8%) i etičkih aspekata (11% vs. 8%). Također se očekuje povećana uloga zakona i regulative, najviše u Aziji i na američkom kontinentu.
Luca Crisciotti, CEO of DNV BusinessAssurance, je izjavio: “Ublažavanje rizika zahtijeva proaktivnosti. Upravljanje svakim dijelom lanca nabave mora biti dio dugoročne strategije usmjerene prema stvaranju vrijednosti u svakom aspektu i za svaku od dionika: od uzgajivača do tvornice, cijelim putem do potrošača. Kupci će povećati svoj utjecaj. Kupci će ojačati svoju ulogu, s obzirom da će proizvodi povećati njihovu dodanu vrijednost iz perspektive kvalitete, sigurnosti, okoliša, socijalnih i etičkih zahtjeva. Povećanje interesa za ova područja pokazuje kako se kompanije snažno okreću prema pristupu koji uključuje pitanja održivosti u korporativnu strategiju. ˝
METODOLOGIJA I UZORAK
• Ispitivanje je provedeno u razdoblju od 29. siječnja do 15. veljače 2013. Uzorak je obuhvatio oko 500 stručnjaka iz istaknutih kompanija u sektoru hrane i pića u Europi, Aziji te obje Amerike
• Uzorak je kvalitativan i nije statistički reprezentativan
• 75% ispitanika dolazi iz proizvođačkih kompanija u sektoru hrane i pića, od kojih je 60% direktno uključeno u proizvodnju završnog proizvoda
• Oko 70% ispitanika radi na pozicijama direktno uključenim u upravljanje kvalitetom i sigurnošću, dok oko 10% ispitanika čini upravljačko osoblje kompanija (CEO, COO, izvršni direktori i sl.)
• Većina kompanija uključenih u ispitivanje zapošljava više od 250 zaposlenika i djeluju na internacionalnom tržištu
• Upitnik je obrađen koristeći CAWI metodologiju