ISO 50001:2011 Sustavi upravljanja energijom – Zahtjevi s uputama za uporabu
- Detalji
- Kreirano Srijeda, 15 Siječanj 2014 21:04
- Hitovi: 3568
U suradnji s Hrvatskim mjeriteljskim društvom objavljujemo članak naziva "ISO 50001:2011 Sustavi upravljanja energijom – Zahtjevi s uputama za uporabu" koji je objavljen u časopisu Svijet po mjeri čiji su autori Mirko Vuković i Mladen Jakovčić. Norma ISO 50001:2011, Sustavi upravljanja energijom – Zahtjevi s uputama za uporabu, daje okvir za zahtjeve za sustave upravljanja energijom (energy management systems, EnMS). Prikladna je za primjenu u svim organizacijama, velikim i malim, u javnom i privatnom sektoru, u proizvodnji i uslugama, u svim područjima svijeta.
Normom ISO 50001 uspostavit će se okvir za upravljanje energijom u industrijskim pogonima, komercijalnim, administrativnim i državnim zgradama te cijelim organizacijama. Procjenjuje se da će ta norma, koja je usmjerena na širu primjenu u svim nacionalnim gospodarskim sektorima, utjecati na oko 60 % svjetske uporabe energije.
Poticaj ISO-u za razvoj međunarodne norme za upravljanje energijom dala je Organizacija za razvoj Ujedinjenih naroda (UNIDO) koja je shvatila potrebu industrije na djelotvoran odgovor na klimatske promjene i porast broja nacionalnih norma za upravljanje energijom. ISO je pak sa svoje strane označio upravljanje energijom kao jedno od pet najvažnijih područja za razvoj međunarodnih norma te je 2008. godine za obavljanje toga posla osnovao projektni odbor ISO/PC 242, Upravljanje energijom. ISO/PC 242 vodili su članovi ISO-a iz Sjedinjenih Američkih Država (American National Standards Institute – ANSI) i Brazila (Associaçao Brasileira de Normas Técnicas – ABNT).
U razvoju norme ISO 50001 u projektnom su odboru ISO/PC 242 sudjelovali stručnjaci iz nacionalnih normirnih tijela iz 44 države članice ISO-a te iz 14 drugih država kao promatrači. Razvoju norme pomogle su svojim sudjelovanjem organizacije za razvoj uključujući UNIDO i Svjetsko vijeće za energiju (Worls Energy Council, WEC). Normu ISO 50001 bilo je moguće sastaviti na temelju mnogobrojnih nacionalnih ili regionalnih norma, specifikacija i propisa za upravljanje energijom koje su razvile države poput Kine, Danske, Irske, Japana, Republike Koreje, Nizozemske, Švedske, Tajlanda, SAD-a i Europske unije.
Važnost norme ISO 50001
Energija je od ključne važnosti za poslovanje svih vrsta organizacija bez obzira na njihovu djelatnost te može prouzročiti velik trošak u njihovu poslovanju. Osim gospodarskih troškova energije za organizaciju, prevelika potrošnja energija može imati štetne posljedice za okoliš i prouzročiti gubitke za društvenu zajednicu zbog trošenja prirodnih izvora te može imati negativan utjecaj na klimatske promjene.
Za razvoj novih i obnovljivih izvore energije može trebati mnogo vremena. Organizacije naravno ne mogu utjecati na cijenu energije, politiku vlada ili globalnu ekonomiju, ali odmah mogu poboljšati način upravljanja energijom. Takvo poboljšanje energetskih performancija može organizacijama brzo donijeti smanjenje troškova i potrošnje energije, čime će organizacija ujedno dati pozitivan doprinos smanjenju trošenja izvora energije i ublažavanju negativnih učinaka potrošnje energije na svjetskoj razini kao što je globalno zatopljenje.
Norma ISO 50001 temelji se na već poznatome modelu sustava upravljanja koji primjenjuju organizacije u cijelome svijetu. Ona može u veoma bliskoj budućnosti pridonijeti pozitivnoj promjeni za organizacije svih vrsta pružajući potporu dugoročnim nastojanjima za energetski boljim tehnologijama.
Svrha norme ISO 50001
Norma ISO 50001 daje organizacijama u javnom i privatnom sektoru strategije upravljanja za povećanje energetske djelotvornosti, smanjenje troškova i poboljšanje energetskih performancija. Ona pomaže organizacijama u boljoj uporabi njihovih postojećih proizvodnih procesa i drugih sredstava rada koja troše energiju, promiče najbolje prakse i dobro ponašanje u upravljanju energijom, pomaže u vrednovanju i davanju prednosti primjeni novih energetski učinkovitih tehnologija, osigurava okvir za promicanje energetske djelotvornosti u cijelome nabavnom lancu, olakšava poboljšavanja u upravljanju energijom u projektima smanjenja emisija stakleničkih plinova itd.
Norma ISO 50001 temelji se na dobro poznatome modelu sustava upravljanja ISO-a koji se primjenjuje u normama kao što su ISO 9001 (upravljanje kvalitetom), ISO 14001 (upravljanje okolišem), ISO 22000 (sigurnost hrane), ISO/IEC 27001 (informatička sigurnost). U normi ISO 50001 posebno je prihvaćen Shewhart-Demingov postupak planiraj, uradi, provjeri i djeluj (Plan-Do-Check-Act, PDCA), a neprekidno poboljšavanje sustava upravljanja energijom. Taj je postupak, primijenjen na upravljanje energijom, shematski prikazan na slici 1.
Taj element omogućuje organizacijama integraciju upravljanja energijom s njihovim ukupnim nastojanjima na poboljšavanju kvalitete, upravljanju okolišem i drugim pitanjima kojima se bave njihovi sustavi upravljanja. Norma ISO 50001 daje okvir za zahtjeve koji omogućuju organizaciji da razvije politiku za djelotvorniju uporabu energije, utvrdi kratkoročne i dugoročne ciljeve za zadovoljavanje politike, upotrebljava podatke za bolje razumijevanje i donošenje odluka koje se odnose na uporabu i potrošnju energije, mjeri rezultate, ocjenjuje djelotvornost politike i neprekidno poboljšava upravljanje energijom. Norma ISO 50001 može se primjenjivati samostalno ili se može integrirati s drugim normama sustava upravljanja.
Nastavak članka možete pročitati u prvom broju časopisa Svijet po mjeri.
Izvor:HMD