Poticanje kvalitete u zdravstvenoj zaštiti
- Detalji
- Kreirano Nedjelja, 21 Srpanj 2013 20:17
- Hitovi: 3133
Objavljujemo članak o poticanju kvalitete u zdravstvenoj zaštiti na temelju podataka iz Nacionalne strategije razvoja zdravstva koja je objavljena u rujnu 2012. godine. Prema članku 58. Ustava Republike Hrvatske, »svakom se jamči pravo na zdravstvenu zaštitu u skladu sa zakonom«. Kako bi zdravstvena zaštita bila što bolja potrebno je poticati kvalitetu u zdravstvenoj zaštiti. Da bi se usvojene norme kvalitete i sigurnosti zdravstvene zaštite te zaštite prava pacijenata dosljedno provodile, nužno je poboljšati nadzor u zdravstvu i poboljšati izobrazbu osoblja. Uvođenje određenog broja javno dostupnih pokazatelja kvalitete zdravstvenih ustanova omogućit će rangiranje tih ustanova prema kvaliteti, što je u Europskom indeksu zdravstvene zaštite potrošača jedan od pokazatelja prava i informiranja pacijenata prema kojemu je Hrvatska trenutno loše ocijenjena.
Sigurna i visokokvalitetna zdravstvena zaštita treba postati prioritet svakog od dijelova zdravstvenog sustava i pojedinaca koji provode zdravstvenu zaštitu. Sadržaji iz kvalitete zdravstvene zaštite i sigurnosti pacijenata moraju postati sastavni dio nastave na svim razinama izobrazbe zdravstvenih djelatnika. Ugovaranje zdravstvene zaštite potrebno je utemeljiti na mjerljivim pokazateljima učinkovitosti i kvalitete, za što je potrebno definirati i pratiti ključne pokazatelje kvalitete i uspostaviti organizacijsku i informatičku infrastrukturu koja bi te procese podržavala.
Praćenje primjene kliničkih smjernica, algoritama i protokola sastavni je dio akreditacije, drugog ključnog instrumenta unaprjeđenja i ujednačavanja kvalitete zdravstvene zaštite i sigurnosti pacijenata. Riječ je o dobrovoljnom postupku provjere usklađenosti zdravstvene ustanove s akreditacijskim standardima koji provodi Agencija za kvalitetu i akreditaciju u zdravstvu i socijalnoj skrbi, a koji je potrebno sustavno poticati i nagrađivati.
Svi zaposleni u zdravstvenom sektoru u svom svakodnevnom radu trebaju biti potaknuti da aktivno traže mogućnosti i područja za poboljšanje kvalitete te smanjivanje mogućnosti neželjenih događaja koji mogu biti rizični za pacijenta. Poticaji moraju biti usmjereni razvijanju novog pristupa kvaliteti, smanjivanju razlika u provođenju zdravstvenih postupaka te unapređivanju i širenju načela najbolje stručne prakse.
Potrebno je jačati ljudske kapacitete za procjenu zdravstvenih tehnologija u Hrvatskoj, kroz trajnu izobrazbu i poticanje međunarodne suradnje. Konačno, treba težiti transparentnom uključivanju predstavnika udruga bolesnika, stručnih društava i farmaceutske industrije, odnosno proizvođača medicinskih proizvoda u proces procjene zdravstvenih tehnologija.
Više podataka o poticanju kvalitete u zdravstvenoj zaštiti možete saznati na web stranici www.zdravlje.hr.