Na tragu ISO 17034
- Detalji
- Kreirano Petak, 18 Ožujak 2016 08:05
- Hitovi: 2289
Nizu međunarodnih (akreditacijskih) normi HRN EN ISO/IEC 17000ff uskoro se pridružuje još jedna nova norma, norma za osposobljenost proizvođača referentnih materijala.
Proizvođači referentnih materijala svoju osposobljenost dokazuju na više različitih načina, a najčešće akreditacijom u skladu s kombinacijom norme (HRN EN) ISO/IEC 17025 i ISO Guide 34. Revizija upute ISO Guide 34 povukla je za sobom rad na novoj normi – ISO/IEC 17034.
Uporaba referentnih materijala omogućuje prijenos vrijednosti mjerenih ili dodijeljenih svojstava između umjernih i ispitnih laboratorija. Ovi materijali se naširoko koriste – npr. kod umjeravanja opreme, vrednovanja ili validacije mjernih postupaka i slično.
Broj proizvođača referentnih materijala je u porastu, a demonstracija njihove znanstvene i tehničke osposobljenosti osnovni je preduvjet za osiguranje kvalitete referentnih materijala koje daju na tržište. Povećanje broja proizvođača referentnih materijala uvjetovana je povećanjem potražnje za novim referentnim materijalima visoke kvalitete kao posljedica potreba za što preciznijom mjernom opremom s kojom se dobivaju tehnički i znanstveni rezultati. Uvjeti točnosti postaju sve stroži i s tim u vezi proizvođači referentnih materijala suočavaju se s novim izazovima.
Norma ISO 17034 navodi opće uvjete za proizvodnju referentnih materijala uključujući i certificirane referentne materijale. Ona nastaje revizijom upute ISO Guide 34 kojoj su pridruženi zahtjevi ISO/IEC 17025 i uskoro će biti objavljena kao samostalna norma. Osim zahtjeva koji su obrađeni u ISO Guide 34, ova norma obuhvaća i sadržaj certifikata, dizajn karakterizacije, homogenosti i stabilnosti u skladu s ISO Guide 31 i 35.
Općenito, dakle, norma daje posebne zahtjeve za osposobljenost proizvođača referentnih materijala. Ona je izrađena s ciljem promicanja povjerenja u rad proizvođača referentnih materijala te za razvoj, uspostavu i održavanje njihovih sustava upravljanja kvalitetom. Norma daje zahtjeve u skladu s kojima proizvodnja referentnih materijala mora teći i cilj je da to bude ostvareno u postupcima osiguranja kvalitete proizvođača. Norma je izrađena za proizvodnju svih referentnih materijala.
Struktura norme slijedi strukturu niza norma HRN EN ISO/IEC 17000ff, čemu se uskoro priključuje i norma HRN EN ISO/IEC 17025 i buduća revizija HRN EN ISO/IEC 17043, i ima sljedeći oblik:
1. Područje primjene
2. Normativni dokumenti
3. Izrazi i definicije
4. Opći zahtjevi
5. Organizacijski zahtjevi
6. Zahtjevi za resurse
7. Tehnički i proizvodni zahtjevi
8. Zahtjevi sustava upravljanja
Tehnički i proizvodni zahtjevi obuhvaćaju: planiranje proizvodnje, kontrolu proizvodnje, rukovanje s materijalom i njegovo skladištenje, obradu materijala, postupke mjerenja, mjernu opremu, vrednovanje i cjelovitost podataka, mjernu sljedivost, ocjenjivanje homogenosti, ocjenjivanje i nadzor stabilnosti, karakterizaciju, određivanje ispravne vrijednosti i mjernih nesigurnosti, dokumentaciju referentnog materijala, usluge distribucije, nadzor zapisa, nadzor nesukladnog rada i pritužbe.
Ovu međunarodnu normu pripremio je ISO Committee on Conformity Assessment (CASCO) i njeno objavljivanje očekuje se ove godine.
Izvor: ISO