Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

19. Bureau Veritas dani 2016.

bvcBureau Veritas organizira 19. Bureau Veritas dane koji će se održati u terminu 12-14.10.2016. u Šibeniku - Solaris Beach Resort – luksuzni  Hotel Ivan.

Teme koje će biti obrađene na predavanjima i radionicama bit će predstavljene od strane tvrtki s višegodišnjim iskustvom u održavanju sustava upravljanja.


PREDAVANJA
1.    Prilike za poboljšanje u praksi – analiza i poboljšanja internog konteksta
G. Dejan Grahovac- Vodeći auditor, predavač i konzultant za sustave upravljanja kvalitetom, zaštitom okoliša, zdravljem i sigurnošću na radu, upravljanjem energijom i informacijskom sigurnošću, te područja upravljanja projektima, optimizacije poslovnih procesa, metodologija procjene rizika, neprekinutosti poslovanja i socijalnog inženjeringa.
Predavanjem će se prezentirati kako interni kontekst utječe na sposobnost organizacije da ostvari očekivane rezultate sustava upravljanja kvalitetom i na koji se način analiza i poboljšanje internog konteksta organizacije može koristiti kao prilika za poboljšanje u praksi.
2.    ISO 14001:2015 u Jamnici
Gđa. Ivana Krnjević- Rukovoditelj zaštite okoliša u Jamnici.
Jamnica  d.d. je početkom 2016. nadogradila postojeći  sustav upravljanja zaštitom okoliša prema normi ISO 14001:2004 prema zahtjevima nove norme ISO 14001:2015.
Prezentacija opisuje način nadogradnje i tranzicije sustava prema novoj normi, korake potrebne za zadovoljavanje zahtjeva te sadržava primjere dokumentacije koje nova norma ISO 14001:2015 zahtjeva.
3.    Što i kako nakon uvođenja certifikata ISO 50001:2011?
G. Igor Šepić – Rukovoditelj službe energetike rafinerijskog segmenta djelatnosti te projekt implementacije Sustava upravljanja energijom ISO 50001:2011 na razini INA Grupe, pokazati će nam organizacijske, kompanijske promjene i prilagodbe svih dijelova jedne korporacije nakon uvođenja ISO 50001 prošle godine u INA-i. Također, pokazati trendove osnovnih EnPI-eva (Energy Performance Indicators/Indikatori Energetskih Performanci) po segmentima djelatnosti i zaključiti kako upravljanje procesom dobivanja certifikata zahtijeva potpuno drugačiji pristup od procesa kontinuiranog unapređenja sustava upravljanja energijom.
4.    Upravljanje rizicima i politika kvalitete
Tomislav Jozić- Magistar farmacije te Rukovoditelj odjela kvalitete u Medika d.d.
Kroz predavanje će nam g. Jozić približiti upravljanje rizicima koji su dio politike kvalitete tvrtke Medika d.d. i koje se provodi sustavno kroz dokumentirani proces. Uključene strane u upravljanju rizicima komplementarno pristupaju identifikaciji područja i mogućih grešaka iz kojih proizlaze rizici za poslovanje tvrtke. Tvrtka je grupirala rizike u četiri osnovne grupe prema područjima nastanka i to su:  poslovni, operativni, financijski i hazardni rizici. Rezultati upravljanja rizicima dio su upravinog pregleda sustava kvalitete.
5.    Važnost procjene rizika dobavljača i prednosti korištenja audita druge strane (second party audit)
Gđa. Branka Čeke Korovljević- Specijalist za osiguranje kvalitete proizvoda i usluga,  sigurnost hrane i materijale u kontaktu sa hranom, govorit će nam o tome koliko je važan dobavljač i koliko nas često košta njegov propust što, nažalost, često saznajemo prekasno. U skladu sa smjernicama novih normi, predavanje daje osnovne smjernice za prepoznavanje rizika prisutnog kod dobavljača, a vezano za proizvod/uslugu koja se nudi, kategorizaciju dobavljača prema riziku, te prednosti korištenja audita druge strane za nadzor dobavljača. 

OKRUGLI STOL
Upravljanje rizicima i prilikama: Prije i nakon izdanja norme ISO 9001:2015
Vedran Kunović- Bureau Veritas, vodeći  auditor ISO 9001, ISMS/ITSMS Business development manager. Cilj ovog okruglog stola je raspraviti dva suprotstavljena pristupa: prvi pristup zastupa tezu kako je pojava norme ISO 9001:2015 uvela koncept upravljanja prilikama i posebice rizicima vezanim uz sustav upravljanja kvalitetom, dok drugi pristup zastupa tezu kako je upravljanje rizicima i prilikama već bilo prepoznato u normi ISO 9001:2008 te da se nije dogodilo ništa revolucionarno s novim izdanjem norme ISO 9001:2015.

RADIONICE
1.    Vođenjem do motivacije
Na radionici koju će voditi g. Dejan Grahovac obradit će se novi zahtjevi norme ISO 9001:2015 koji se odnosi na vođenje (leadership). Rezultati vođenja utječu na psihološke i socijalne faktore okruženja za provedbu procesa i na interni kontekst organizacije, a psihologija vođenja i ponašanje vođa može značajno utjecati na motivaciju.
2.    Kvaliteta ekstra djevičanskog  maslinovog ulja
Zlatka Knezević- Voditelj odjela za kemijske analize hrane i POU i Voditelj akreditiranog panela za ocjenjivanje djevičanskih maslinovih ulja.
Cilj radionice je praktičnim primjerima sudionicima pokušati predočiti razlika između kategorija djevičanskih maslinovih ulja  i ukazati na najčešće pogreške u proizvodnji i skladištenju. Maslinovo ulje se zbog svog sastava smatra namirnicom visoke  nutritivne i protektivne vrijednosti. No, pozitivno djelovanje osiguravaju isključivo ulja visoke kvalitete proizvedena neposredno nakon berbe, te skladištena na pravilan način. Predavanje će obuhvatiti kategorije maslinovih ulja, zakonske propise koji obuhvaćaju potrebne analize i deklariranje.
3.    Praćenje  ušteda   energije  na osnovu  primjerenih   indikatora energetskih performansi 
Željko Pehar- Bureau Veritas, Vodeći auditor za  norme ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 i ISO 50001, te  Product Manager za ISO 50001.
Dokazati poboljšanja u energetskim performancama jedne organizacije je moguće  samo uz  djelotvorno mjerenje  i kvantificiranje   energetskih performanci    putem   tzv.  Indikatora  energetskih performansi  (EnPI),  njihovim praćenjem kroz određeni vremenski period  kao i  usporedbom   vrijednosti indikatora  u   realnom vremenu  s vrijednostima indikatora   iz perioda  na koji se odnosi   energetska  osnovica (baseline).  Osnovni  preduvjet kako bi se to moglo realizirati jest da indikatori energetskih performanci  moraju biti  primjereno definirani. Ova je radionica posvećena toj tematici.

Više podataka možete saznati na internetskoj stranici www.bureauveritas.hr.


Izvor:BVC

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće