Održivost lanca nabave postaje sve važnija
- Detalji
- Kreirano Subota, 08 Studeni 2014 06:40
- Hitovi: 7992
To je osnovni zaključak međunarodnog ispitivanja provedenog od strane DNV GL i GFK Eurisko na 2.160 ispitanika iz različitih poslovnih sektora i Europi, Sjevernoj i Južnoj Americi i Aziji. Globalizacija i povećani broj sudionika u lancu nabave dovode do sve veće potrebe za sigurnošću i pouzdanošću. Održivost porijekla proizvoda i usluga sve je češći zahtjev koji postavljaju kupci u različitim poslovnim sektorima. Tvrtke koje neće biti u stanju odgovoriti na te izazove biti će sve manje konkurentne.
Prilikom odabira dobavljača ili donošenja odluke o kupnji 96% ispitanih tvrtki razmatrati će pitanja održivosti, s posebnim naglaskom na pitanja okoliša (56%), zdravlja i sigurnosti radnika (51%) i ekonomske aspekte (43%). Etička pitanja smatra važnima 29% ispitanika, među kojima najveću važnost tom aspektu pridaju vodeće tvrtke u sektorima koje imaju stabilan i zreo sustav upravljanja lancem nabave (+9% u odnosu na prosjek).
42% tvrtki već su usvojile formalne strategije razmatranja održivosti pri upravljanju lancem nabave. Taj postotak u slučaju većih korporacija penje se na 57% te 81% kod tvrtki lidera.
Glavni razlozi za održivost lanaca nabave
80% tvrtki pod pritiskom je kupaca koji zahtijevaju osiguranje održivosti lanca nabave. Od svih grupa zainteresiranih strana, kupci su najviše zainteresirani za održivost. Oni u većem postotku od zakonodavaca (33%), lokalne zajednice (7%), nevladinih organizacija (4%) i udruga (2%) predstavljaju pokretače.
Ključne inicijative
Iako većina ispitanih tvrtki osjećaju da su tek na početku, one poduzimaju konkretne aktivnosti kako bi postigle veću održivost svojih lanaca nabave. Do sada, najzastupljenije inicijative bile su auditi dobavljača. 41% tvrtki održalo je bar jedan audit dobavljača u zadnje tri godine. Taj postotak za lidere iznosi 57%. Proaktivno usvajanje i komunikacija ad hoc strategija prilično je zastupljen pristup među liderima (60%) i većim korporacijama (1 od 3). Među malim tvrtkama samo 15% njih poduzima te aktivnosti, dok 36% njih nije poduzimalo nikakve aktivnosti. Među sektorima, sa 47% tvrtki koje provode audite te 36% tvrtki koje usvajaju i komuniciraju o održivosti, sektor hrane i pića jedan je od najaktivnijih.
Još se puno toga tek treba početi raditi. Dvije trećine tvrtki ograničavaju svoje aktivnosti na prvi krug dobavljača, to jest one od kojih direktno kupuju, bez da imaju bilo kakvu kontrolu ostalih aktivnosti u širim krugovima lanca nabave.
Ključne koristi i prepreke
Tvrtke pokazuju smanjenje aktivnosti u području održivosti nabave iz dva glavna razloga: ekonomska nestašica i nedostatak jasnih harmoniziranih okvira djelovanja. Glavne prepreke su pak: zbunjujući zahtjevi od strane kupaca (22%), nedostatak konsenzusa o tome što je potrebno raditi (21%) te otpor od strane tvrtki sudionika lanaca nabave (20%).
Unatoč ovim poteškoćama, tvrtke smatraju da koristi nadmašuju troškove. Mogućnost ispunjenja zahtjeva i očekivanja kupaca (54%) ključan je razlog. Lideri su ti koji imaju najveće koristi u smislu poboljšanja svojih poslovnih rezultata kroz: povećani udio na tržištu (45%), komparativnu prednost (52%) te ojačavanje brenda (59%).
Pogled u budućnost
Tvrtke očekuju da će održivost lanaca nabave postajati sve važnije za uspjeh na tržištu. Bilo da se radi o povećanim zahtjevima od strane kupaca (+2%) , sve većim potrebama za ostvarivanjem komparativne prednosti na tržištu (+ 19%), povećanju tržišnog udjela (+17%) ili ojačavanju brenda (+7%).
66% ispitanih tvrtki očekuje poboljšanja u održivosti svojih lanaca nabave u sljedeće tri godine.
Za detaljnije informacije i izvještaj posjetite www.dnvgl.hr/assurance.
Izvor:DNV GL