Globalna inicijativa za sigurnost hrane
- Detalji
- Kreirano Srijeda, 01 Travanj 2015 11:59
- Hitovi: 7372
GFSI (Global Food Safety Initiative) – Globalna inicijativa za sigurnost hrane je neprofitna organizacija, osnovana 2000. godine od strane CGF-a (The Consumer Goods Forum) – Foruma za robu široke potrošnje. GFSI je osnovan sa glavnim ciljem unapređivanja sustava sigurnosti hrane kroz harmonizaciju postojećih normi u području hrane sa preporukama koje su uspostavili proizvođači hrane te potrošači.
Drugim riječima, GFSI je želio uspostaviti zajednički harmonizirani pristup prema kojem bi certifikacijska tijela svojim aktivnostima za predstavnike prehrambene industrije osiguravala princip dobro znan iz nekih druih područja ocjenjivanja sukladnosti, a taj je ˝certificiran jednom, prihvaćen svugdje˝. Glavni razlog za takvom inicijativom je bila činjenica što je u vrijeme osnivanja GFSI-ja, gotovo svaki proizvođač ili maloprodajni lanac zahtijevao od svojih dobavljača da budu certificirani prema onoj normi o sigurnosti hrane koju su dotični preferirali. Rezultat toga je bila situacij da su dobavljači morali biti višestruko puta certificirani i to prema sadržajno gledano, vrlo sličnim, a suštinski identičnim normama.
Iz navedenoga su proizašli glavni ciljevi GFSI-ja:
-Uklanjanje ponavljanja i poboljšanje operativne efikasnosti u globalnom sustavu hrane
-Definirati cjeloviti i efikasan globalni sustav sigurnosti hrane
-Utvrditi ekvivalentnosti te omogućiti približavanje sustava upravljanja sigurnošću hrane, a u cilju smanjenja rizika krajnjih korisnika.
GFSI danas ima priznato nekoliko različitih shema upravljanja sigurnošću hrane, a koji ispunjavaju kriterije sadržane u GFSI vodiču koji se redovno ažurira kako bi uvijek sadržavao smjernice koje su u skladu s najboljom proizvođačkom praksom.
Priznate sheme su:
-BRC - vodeće udruženja trgovaca u Velikoj Britaniji koje zastupa sve trgovce
-CanadaGAP – program za sigurnost hrane pri proizvodnji, pakiranju, prepakiravanju i čuvanju svježeg voća i povrća
-FSSC 22000 - sadrži potpun certifikacijski program za sustav upravljanja sigurnošću hrane temeljen na postojećim normama za certifikaciju (ISO 22000, ISO 22003, tehničke specifikacije..),
-Global Aquaculture Alliance - vodeća internacionalna organizacija posvećena unapređivanju ekološki i socijalno odgovorne akvakulture. Kroz razvoj najbolje akvakulturne praske, GAA je postao vodeća organizacija za postavljanje normi u području akvakulture.
-GLOBALG.A.P. - opisuje minimalne zahtjeve za dobru poljoprivrednu praksu, a namijenjen je uzgajivačima i dobavljačima svježeg povrća i voća,
-Global Red Meat Standard (GRMS) – opisuje zahtjeve u proizvodnom procesu crvenog mesa,
-IFS – uključuje kvalitetu i sigurnost prehrambenih proizvoda, a primjenjuje se u proizvodnji i preradi hrane. Ova je norma važna za sve proizvođače hrane, a posebno one koji proizvode privatne robne marke, jer sadrži zahtjeve koji se odnose na specifikacije takvih proizvoda,
-PrimusGFS – sadrži zahtjeve za proizvođače poljoprivrednih proizvoda koji se konzumiraju svježi ili minimalno termički obrađeni,
-Safe Quality Food – sadrži zahtjeve za dobru proizvođačku praksu različitih vrsta proizvoda.
GFSI ne provodi nikakve aktivnosti ocjenjivanja, certifikacije ili akreditacije. Zainteresirane strane se za takve aktivnosti obraćaju certifikacijskim tijelima akreditiranima za provedbu certifikacije prema nekoj od navedenih, a priznatih shema unutar GFSI-ja. GFSI sve više postaje prepoznat kao vodeća globalna organizacija za sigurnost hrane. Opseg aktivnosti pokrivenih shemama je također u neprestanom širenju pa je trenutno važećim izdanjem smjernica opseg proširen i na aspekte kao što su stočna hrana, pakiranje i sl.
Više podataka o GFSI organizaciji možete pronaći na internetskoj stranici www.mygfsi.com.
Izvor:GFSI