SA 8000:2014
- Detalji
- Kreirano Srijeda, 15 Travanj 2015 11:47
- Hitovi: 7480
Naslov norme
SA 8000:2014
Social Accountability 8000
(Društvena odgovornost 8000)
Područje primjene
Ova norma određuje auditiranje i certifikaciju sukladnosti za društvenu odgovornost. Zahtjevi norme su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Njome se mogu koristiti unutrašnje i vanjske strane, uključujući certifikacijska tijela.
Sadržaj norme
1 Uvod
2 Normativni elementi i njihova interpretacija
3 Definicije
4 Zahtjevi za društvenu odgovornost
Kratki pregled norme
4 Društvena odgovornost - Zahtjevi
1 Dječji rad
Norma propisuje kako organizacija ne smije koristiti djecu za rad niti s njima ugovarati poslove. Organizacija mora imati uspostavljena dokumentirana pravila u kojima je naznačena da se djeca ne smiju koristiti za rad. Ako organizacija zapošljava mlade radnike koji se još školuju radno vrijeme smije biti samo poslije škole. Mladi radnici ne smiju raditi vrstu posla koja bi mogla ugroziti njihovo zdravlje.
2 Prisilni i obavezni rad
Ovaj zahtjev propisuje kako organizacija niti u kojem slučaju ne smije prisiljavati svoje radnike na prisilni rad. Radnici mogu raditi u svoje ugovoreno radno vrijeme i nakon toga imaju pravo ići na zasluženi odmor. Poslije radnog vremena ih se ne smije zadržavati niti ucjenjivati sa plaćom da moraju ostajati duže na poslu.
3 Zdravlje i sigurnost
Organizacija mora osigurati svojim radnicima sigurno radno okruženje. Vrsta rada ne smije štetiti njihovom zdravlju. Organizacija mora zadužiti nekoga iz uprave tko će se brinuti za uvjete rada. Potrebno je propisati postupak kako se provodi sigurnost na radu i briga o zdravlju svih zaposlenika. Organizacija mora uspostaviti postupke za pronalaženje mogućih kritičnih situacija koje bi mogle ugroziti zdravlje radnika. Organizacija mora osigurati zadovoljavajuće uvjete čistoće radnih prostorija i prikladan sanitarni čvor i dostupan izvor vode za radnike.
4 Sloboda udruživanja i pravo na kolektivno pregovaranje
Ovaj zahtjev propisuje kako svaki radnik ima pravo na udruživanje i organiziranje udruga preko kojih će ostvarivati svoja prava na siguran rad. Organizacija ne smije sprječavati udruživanje radnika niti im postavljati uvjete ili na bilo koji način onemogućavati udruživanje.
5 Diskriminacija
Organizacija ne smije na bilo koji način diskriminirati svoje radnike. To se odnosi na zapošljavanje, omogućavanje izobrazba, napredovanje radnika, spol radnika, godine starosti, politička uvjerenja itd.
6 Disciplinske mjere
Ovaj zahtjev propisuje kako organizacija mora poštovati svoje radnike i prema svima se odnositi na takav način da se ne ugrožava dostojanstvo radnika.
7 Radno vrijeme
Propisano je da se organizacija mora pridržavati međunarodnih odredbi i nacionalnog zakonodavstva o vremenu trajanja dnevnog, tjednog i mjesečnog rada. Normalni radni tjedan ne smije biti duži od 48 sati. Svaki prekovremeni rad smije biti samo dobrovoljan i za taj rad ranik mora biti primjereno nagrađen. Prekovremeni rad ne smije biti duži od 12 sati tjedno.
8 Nagrade
Ovaj zahtjev propisuje kako organizacija mora jasno propisati prava radnika i prava na nagrade. Sa svojim pravima svi radnici moraju biti upoznati.
9 Sustav upravljanja
Ovaj posljednji zahtjev se odnosi na uspostavljeni sustav upravljanja u organizaciji. Organizacija mora imati svoju politiku kvalitete prema društvenoj odgovornosti sukladnu ovoj normi. Mora biti uspostavljena i implementirana dokumentacija sustava upravljanja. Mora se zadužiti predstavnik uprave koji će se brinuti za sustav upravljanja prema ovoj normi. Uprava mora ocjenjivati uspješnost uspostavljenog sustava i omogućavati potrebna poboljšavanja. Svi zahtjevi ove norme moraju biti jasno propisani i primjenjivi u svakodnevnom radu. Mora biti uspostavljen sustav upravljanja nesukladnostima i popravnim radnjama. Organizacija mora upravljati i čuvati sve zapise kako bi dokazala da uspješno primjenjuje ovu normu.
Napomena
Norma je javno dostupna na Internetskim stranicama SAI organizacije.