Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Održivo upravljanje vodama – novi izvještaj UNIDO i DNV GL

dnvglvodaVažnost upravljanja vodama, načini na koje organizacije upravljaju tim izazovom te glavni pokretači i prepreke održivom upravljanju vodama fokus su nove studije predstavljene od strane dviju globalnih organizacija- UNIDO i DNV GL. Zaključci studije proizlaze iz međunarodnog ispitivanja provedenog u prosincu 2014. godine od strane DNV GL- Business Assurance, međunarodnog certifikacijskog tijela i United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), podržanog od strane instituta GFK Eurisko. Studija je uključila 1,907 stručnjaka iz različitih sektora u Europi, Sjevernoj, Srednjoj  i Južnoj Americi i Aziji.

“Voda je kao jedan od elemenata održivog razvoja tema razgovora i interesa na globalnom nivou˝ izjavio je LI Yong, Generalni direktor UNIDO-a. Komentirao je izvještaj dodajući sljedeće: “Ovo ispitivanje provedeno je u pravo vrijeme te pruža pogled na to kako industrije trenutno upravljaju vodama, kao i na to koje izazove i prilike prepoznajemo u budućnosti. Vrlo zanmljivo, ispitivanje pokazuje neočekivane geografske disparitete. Rezultati će također omogućiti UNIDO-u i partnerskim organizacijama da usmjere svoj pristup pružanja tehničke podrške vladama i industrijama.˝

Izvještaj poručuje da su vode od osobnog (73%) i društvenog (83%) značenja. Oko 70% organizacija smatra upravljanje vodama važnim pitanjem za poslovne strategije, a taj postotak seže do 85% u organizacijama koje koriste vodu u svojim proizvodnim procesima. Jedna od pet organizacija koje koriste vodu u proizvodnim procesima uopće nije svjesna zakonodavnih okvira povezanih s vodama u zemlji u kojoj posluju. Tek nešto više od jedne trećine organizacija u svijetu imaju politiku upravljanja vodama.

Izvještaj pokazuje da upravljanje vodama i dalje ostaje uglavnom pitanje učinkovitosti, te da je na vrhu prioriteta prednjači pitanje smanjenja upotrebe vode. Vođeni mjerenjem i potrebama za optimizacijom, polovica organizacija pokrenule su neke aktivnosti u području upravljanja vodama u zadnjih 5 godina. Najčešće tri aktivnosti su praćenje upotrebe vode, postavljanje ciljeva vezanih uz područje voda i ulaganje u uređaje i opremu za povećanje učinkovitosti u upotrebi vode.

Inicijative koje se poduzimaju nisu motivirane prilikom da se postigne komparativna prednost, niti pritisci od zainteresiranih strana. Samo 10% organizacija koje izvještavaju o održivosti vođene su zahtjevom da izvještavaju o učincima upravljanja vodom, dok manji razlog predstavlja pritisak od strane kupaca i drugih zainteresiranih strana. Uz ispunjenje zakonskih zahtjeva i ekonomske razloge kao glavne pokretače, upravljanje vodama ponovo se primarno veže uz pitanja učinkovitosti i usklađenosti sa zakonima.

Izvještaj također pokazuje da su organizacije uglavnom najviše koristi od inicijativa vezanih uz upravljanje vodama ostvarile u smislu usklađenja sa zakonskim zahtjevima i ušteda. Ekonomski razlozi, nedostatak pritiska te mala informiranost i svjesnost ključne su prepreke napretku upravljanja vodama. U jednu ruku, organizacijama nedostaje svjesnost s razina uprava i konsenzus o tome što je potrebno poduzimati. S druge pak strane, iznose problem manjka financijskih sredstava, povrata uloženog i potrebu usmjerenja na kratkoročne poslovne rezultate.

Organizacije očekuju da će u budućnosti biti potrebno staviti veći fokus na upravljanje vodama te da još uvijek postoji značajan prostor u tom smislu direktno povezan s uštedama i utjecajem na okoliš, čime će posljedično konkurentska prednost organizacija koje su u tom području naprednije donijeti i dodatna financijska sredstva toliko potrebna za daljnja ulaganja. I dalje će aktivnosti povezane s povećanjem učinkovitosti upotrebe voda biti najzastupljenije, no u bliskoj budućnosti aktivnosti će postajati sve sofisticiranije, osobito u smjeru edukacije ljudi i provođenja audita upodručju upravljanja vodama.

Osvrčući se na novi izvještaj, Luca Crisciotti, CEO DNV GL - Business Assurance, je izjavio: “Tokom 20.stoljeća potražnja za vodom šesterostruko se povećala, uz dvostruko veću populaciju na Zemlji. Jasno je da je pitanje voda globalno pitanje za koje smo svi zajedno odgovorni. Prvi korak prema poboljšanjima je svjesnost. Poslovni sektor počinje shvaćati tu činjenicu i vjerojatno bi aktivnosti s njihove strane bile bitno značajnije i brojnije da je vanjski pritisak od zainteresiranih strana jači, kao što je to slučaj sa zagađenjem ili sigurnošću. Oni koji budu predvodnici u provođenju aktivnosti upravljanja vodama ostvariti će komparativnu prednost, ne samo kroz direktne učinke upravljanja potrošnjom, već i kroz zadovoljenje zahtjeva zainteresiranih strana za održivim poslovanjem.”

Više informacija o rezultatima ispitivanja možete pronaći na web stranici www.dnvgl.hr/assurance.


Izvor:DNV GL

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće