Održivo upravljanje vodama – novi izvještaj UNIDO i DNV GL
- Detalji
- Kreirano Subota, 21 Ožujak 2015 11:32
- Hitovi: 3147
Važnost upravljanja vodama, načini na koje organizacije upravljaju tim izazovom te glavni pokretači i prepreke održivom upravljanju vodama fokus su nove studije predstavljene od strane dviju globalnih organizacija- UNIDO i DNV GL. Zaključci studije proizlaze iz međunarodnog ispitivanja provedenog u prosincu 2014. godine od strane DNV GL- Business Assurance, međunarodnog certifikacijskog tijela i United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), podržanog od strane instituta GFK Eurisko. Studija je uključila 1,907 stručnjaka iz različitih sektora u Europi, Sjevernoj, Srednjoj i Južnoj Americi i Aziji.
“Voda je kao jedan od elemenata održivog razvoja tema razgovora i interesa na globalnom nivou˝ izjavio je LI Yong, Generalni direktor UNIDO-a. Komentirao je izvještaj dodajući sljedeće: “Ovo ispitivanje provedeno je u pravo vrijeme te pruža pogled na to kako industrije trenutno upravljaju vodama, kao i na to koje izazove i prilike prepoznajemo u budućnosti. Vrlo zanmljivo, ispitivanje pokazuje neočekivane geografske disparitete. Rezultati će također omogućiti UNIDO-u i partnerskim organizacijama da usmjere svoj pristup pružanja tehničke podrške vladama i industrijama.˝
Izvještaj poručuje da su vode od osobnog (73%) i društvenog (83%) značenja. Oko 70% organizacija smatra upravljanje vodama važnim pitanjem za poslovne strategije, a taj postotak seže do 85% u organizacijama koje koriste vodu u svojim proizvodnim procesima. Jedna od pet organizacija koje koriste vodu u proizvodnim procesima uopće nije svjesna zakonodavnih okvira povezanih s vodama u zemlji u kojoj posluju. Tek nešto više od jedne trećine organizacija u svijetu imaju politiku upravljanja vodama.
Izvještaj pokazuje da upravljanje vodama i dalje ostaje uglavnom pitanje učinkovitosti, te da je na vrhu prioriteta prednjači pitanje smanjenja upotrebe vode. Vođeni mjerenjem i potrebama za optimizacijom, polovica organizacija pokrenule su neke aktivnosti u području upravljanja vodama u zadnjih 5 godina. Najčešće tri aktivnosti su praćenje upotrebe vode, postavljanje ciljeva vezanih uz područje voda i ulaganje u uređaje i opremu za povećanje učinkovitosti u upotrebi vode.
Inicijative koje se poduzimaju nisu motivirane prilikom da se postigne komparativna prednost, niti pritisci od zainteresiranih strana. Samo 10% organizacija koje izvještavaju o održivosti vođene su zahtjevom da izvještavaju o učincima upravljanja vodom, dok manji razlog predstavlja pritisak od strane kupaca i drugih zainteresiranih strana. Uz ispunjenje zakonskih zahtjeva i ekonomske razloge kao glavne pokretače, upravljanje vodama ponovo se primarno veže uz pitanja učinkovitosti i usklađenosti sa zakonima.
Izvještaj također pokazuje da su organizacije uglavnom najviše koristi od inicijativa vezanih uz upravljanje vodama ostvarile u smislu usklađenja sa zakonskim zahtjevima i ušteda. Ekonomski razlozi, nedostatak pritiska te mala informiranost i svjesnost ključne su prepreke napretku upravljanja vodama. U jednu ruku, organizacijama nedostaje svjesnost s razina uprava i konsenzus o tome što je potrebno poduzimati. S druge pak strane, iznose problem manjka financijskih sredstava, povrata uloženog i potrebu usmjerenja na kratkoročne poslovne rezultate.
Organizacije očekuju da će u budućnosti biti potrebno staviti veći fokus na upravljanje vodama te da još uvijek postoji značajan prostor u tom smislu direktno povezan s uštedama i utjecajem na okoliš, čime će posljedično konkurentska prednost organizacija koje su u tom području naprednije donijeti i dodatna financijska sredstva toliko potrebna za daljnja ulaganja. I dalje će aktivnosti povezane s povećanjem učinkovitosti upotrebe voda biti najzastupljenije, no u bliskoj budućnosti aktivnosti će postajati sve sofisticiranije, osobito u smjeru edukacije ljudi i provođenja audita upodručju upravljanja vodama.
Osvrčući se na novi izvještaj, Luca Crisciotti, CEO DNV GL - Business Assurance, je izjavio: “Tokom 20.stoljeća potražnja za vodom šesterostruko se povećala, uz dvostruko veću populaciju na Zemlji. Jasno je da je pitanje voda globalno pitanje za koje smo svi zajedno odgovorni. Prvi korak prema poboljšanjima je svjesnost. Poslovni sektor počinje shvaćati tu činjenicu i vjerojatno bi aktivnosti s njihove strane bile bitno značajnije i brojnije da je vanjski pritisak od zainteresiranih strana jači, kao što je to slučaj sa zagađenjem ili sigurnošću. Oni koji budu predvodnici u provođenju aktivnosti upravljanja vodama ostvariti će komparativnu prednost, ne samo kroz direktne učinke upravljanja potrošnjom, već i kroz zadovoljenje zahtjeva zainteresiranih strana za održivim poslovanjem.”
Više informacija o rezultatima ispitivanja možete pronaći na web stranici www.dnvgl.hr/assurance.
Izvor:DNV GL