Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Iskustva Hrvatske akreditacijske agencije (HAA) u akreditaciji verifikatora sukladno HRN EN ISO 14065:2013 i Uredbi (EU) br. 600/2012

14065U suradnji s HMD-om objavljujemo članak naziva "Iskustva Hrvatske akreditacijske agencije (HAA) u akreditaciji verifikatora sukladno HRN EN ISO 14065:2013 i Uredbi (EU) br. 600/2012"

iz časopisa Svijet po mjeri (broj 3/2014) čije su autorice Anita Mareković, dipl. ing., Nives španić Ciceli, dipl. ing. i Ankica BarišiĆ, dipl. ing. Od 1. siječnja 2013. godine Republika Hrvatska (RH) postala je dio sustava EU ETS (Th e EU Emissions Trading System), čime je postala obveznik primjene propisanih zahtjeva o praćenju i izvješćivanju o emisijama stakleničkih plinova nužnih za provedbu mjera smanjenja emisija stakleničkih plinova i funkcioniranju sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova.

Pristupom RH Europskoj uniji (od 1. 7. 2013.) svako verifi kacijsko tijelo koje ima namjeru provoditi verifi kaciju na području RH mora biti akreditirano. Iznimno, ako je to praksa neke države članice, verifi kaciju može provoditi i certifi cirani verifi kator koji je fi zička osoba, a čiju osposobljenost u tom slučaju dokazuje državno tijelo koje je imenovala država članica u skladu s Uredbom 765/2008.

Uloga akreditacije u sustavu EU ETS Direktive 2003/87/EZ
EU ETS međunarodni je sustav za trgovanje emisijama stakleničkih plinova u Europskoj uniji zasnovan na EU Direktivi 2003/87/EZ. Temelj za trgovanje emisijskim jedinicama izvješće je operatora o emisijama ili operatora zrakoplova koje mora biti verifi cirano. Kako bi se osiguralo da verifi kaciju izvješća operatora u okviru sustava Europske unije za trgovanje emisijskim jedinicama stakleničkih plinova, koja se podnose u skladu s Uredbom (EU) br. 601/2012, provode kompetentni i nepristrani verifi katori, potrebno je bilo postaviti opći okvir za akreditaciju verifi katora. Uredba (EU) br. 600/2012 navodi opće zahtjeve i načela verifi kacije, akreditacijskoga procesa i zahtjeve koji se odnose na akreditacijska tijela. Prema članku 44. Uredbe (EU) br. 600/2012. ciljevi su akreditacijskoga tijela tijekom postupka akreditacije ocijeniti verifi katora i njegovo osoblje prema normi ISO 14065 i ostalim normativnim dokumentima, utvrditi imaju li kompetencije za provođenje verifi kacije izvješća operatora, provode li verifi kaciju izvješća operatora u skladu
s Uredbom (EU) br. 600/2012 i ispunjavaju li zahtjeve iz poglavlja III navedene Uredbe (Zahtjevi za verifikatore).

Istodobno, iz članka 64. iste Uredbe proizlazi da je nužno da akreditacijsko tijelo prođe istorazinsku procjenu (peer evaluation) čime se potvrđuje da je član European co-operation for Accreditation (Europske organizacije za akreditaciju, u daljnjem tekstu: EA), da su zadovoljeni zahtjevi za akreditacijska tijela prema normi EN ISO/IEC 17011 i poglavlju V. Uredbe (EU) br. 600/2012 za provedbu akreditacije verifi katora prema normi ISO 14065 i specifičnim zahtjevima EU ETS-a.

U članku 66. Uredbe (EU) br. 600/2012 navedena je obveza da države članice Europske unije moraju prihvatiti potvrde o akreditaciji verifikatora koje su izdala nacionalna akreditacijska tijela koja su prošla istorazinsku procjenu u okviru EA-a i poštivati pravo verifikatora da provode verifikacije u okviru opsega svoje akreditacije.

Razmjena informacija
Učinkovita suradnja među nacionalnim akreditacijskim tijelima ili, prema potrebi, drugim nacionalnim tijelima i nadležnim tijelima ključna je za pravilno funkcioniranje sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova i za nadzor nad kvalitetom verifikacije. Iz navedenoga razloga, u EU ETS-ovu sustavu veoma je važna razmjena informacija.

Važnost razmjene informacija, tijela koja sudjeluju u razmjeni informacija i kojim putem se informacije razmjenjuju navedeni su u Poglavlju VI. Uredbe (EU) br. 600/2012. Nacionalno akreditacijsko tijelo (u RH: HAA) s nadležnim tijelom (u RH: Ministarstvo zaštite okoliša i prirode) razmjenjuje informacije putem akreditacijskoga radnog programa i izvješća o upravljanju. Obveza je nacionalnoga akreditacijskog tijela da do 31. prosinca svake godine nadležnom tijelu države članice dostavi akreditacijski radni program koji sadržava popis verifikatora koje je akreditiralo to nacionalno akreditacijsko tijelo i koja su ga obavijestila da namjeravaju provoditi aktivnosti u tim državama članicama. Nakon provedenih verifikacijskih i akreditacijskih aktivnosti obveza je nacionalnoga akreditacijskog tijela da do 1. lipnja svake godine nadležnom tijelu dostavi izvješće o upravljanju koje sadržava informacije o rezultatima provedenih akreditacijskih aktivnosti (podatke o verifikatorima, opseg akreditacije verifikatora, pregled rezultata provedenih redovitih i izvanrednih ocjenjivanja, eventualne prigovore uložene protiv verifikatora te mjere koje su poduzete…).

Ako je nacionalno akreditacijsko tijelo verifikatoru nametnulo administrativne mjere u skladu s člankom 53. Uredbe (EU) br. 600/2012 (suspendiranje, povlačenje ili smanjenje opsega akreditacije) ili ako je došlo do promjene u statusu bilo koje od ranije nametnutih administrativnih mjera, ono je o tome dužno obavijestiti nadležno tijelo države članice u kojoj je verifikator akreditiran te nadležno tijelo i nacionalno akreditacijsko tijelo svake države članice u kojoj verifikator provodi verifikacije.

Javno dostupne informacije o akreditiranim verifikatorima mogu se pronaći u bazi podataka akreditiranih verifikatora (Registar akreditacija) koju uspostavlja i održava nacionalno akreditacijsko tijelo te na taj način omogućuje drugim nacionalnim akreditacijskim tijelima, verifikatorima, operatorima, operatorima zrakoplova, nadležnim tijelima ili bilo kojoj drugoj zainteresiranoj strani pristup valjanim podacima.

Da bi nacionalno akreditacijsko tijelo bilo u mogućnosti izraditi akreditacijski radni program i izvješće o upravljanju, verifikator svake godine do 15. studenoga nacionalnom akreditacijskom tijelu koje ga je akreditiralo mora dostaviti informacije o planiranome vremenu i mjestu verifikacija koje je verifikator predvidio u vremenskome planu te adresu i pojedinosti o kontaktima operatora ili operatora zrakoplova čija izvješća o emisijama ili tonskim kilometrima podliježu njegovoj verifikaciji. Ako dođe do ranije spomenutih izmjena, verifikator o tim izmjenama obavještava akreditacijsko tijelo unutar vremenskoga okvira dogovorenoga s tim nacionalnim akreditacijskim tijelom.

Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (broj 3/2014). Više podataka o časopisu možete pronaći na internetskoj stranici Hrvatskog mjeriteljskog društva www.hmd.hr.


Izvor:HMD

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće