Iskustva Hrvatske akreditacijske agencije (HAA) u akreditaciji verifikatora sukladno HRN EN ISO 14065:2013 i Uredbi (EU) br. 600/2012
- Detalji
- Kreirano Subota, 14 Studeni 2015 14:32
- Hitovi: 3468
U suradnji s HMD-om objavljujemo članak naziva "Iskustva Hrvatske akreditacijske agencije (HAA) u akreditaciji verifikatora sukladno HRN EN ISO 14065:2013 i Uredbi (EU) br. 600/2012"
iz časopisa Svijet po mjeri (broj 3/2014) čije su autorice Anita Mareković, dipl. ing., Nives španić Ciceli, dipl. ing. i Ankica BarišiĆ, dipl. ing. Od 1. siječnja 2013. godine Republika Hrvatska (RH) postala je dio sustava EU ETS (Th e EU Emissions Trading System), čime je postala obveznik primjene propisanih zahtjeva o praćenju i izvješćivanju o emisijama stakleničkih plinova nužnih za provedbu mjera smanjenja emisija stakleničkih plinova i funkcioniranju sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova.
Pristupom RH Europskoj uniji (od 1. 7. 2013.) svako verifi kacijsko tijelo koje ima namjeru provoditi verifi kaciju na području RH mora biti akreditirano. Iznimno, ako je to praksa neke države članice, verifi kaciju može provoditi i certifi cirani verifi kator koji je fi zička osoba, a čiju osposobljenost u tom slučaju dokazuje državno tijelo koje je imenovala država članica u skladu s Uredbom 765/2008.
Uloga akreditacije u sustavu EU ETS Direktive 2003/87/EZ
EU ETS međunarodni je sustav za trgovanje emisijama stakleničkih plinova u Europskoj uniji zasnovan na EU Direktivi 2003/87/EZ. Temelj za trgovanje emisijskim jedinicama izvješće je operatora o emisijama ili operatora zrakoplova koje mora biti verifi cirano. Kako bi se osiguralo da verifi kaciju izvješća operatora u okviru sustava Europske unije za trgovanje emisijskim jedinicama stakleničkih plinova, koja se podnose u skladu s Uredbom (EU) br. 601/2012, provode kompetentni i nepristrani verifi katori, potrebno je bilo postaviti opći okvir za akreditaciju verifi katora. Uredba (EU) br. 600/2012 navodi opće zahtjeve i načela verifi kacije, akreditacijskoga procesa i zahtjeve koji se odnose na akreditacijska tijela. Prema članku 44. Uredbe (EU) br. 600/2012. ciljevi su akreditacijskoga tijela tijekom postupka akreditacije ocijeniti verifi katora i njegovo osoblje prema normi ISO 14065 i ostalim normativnim dokumentima, utvrditi imaju li kompetencije za provođenje verifi kacije izvješća operatora, provode li verifi kaciju izvješća operatora u skladu
s Uredbom (EU) br. 600/2012 i ispunjavaju li zahtjeve iz poglavlja III navedene Uredbe (Zahtjevi za verifikatore).
Istodobno, iz članka 64. iste Uredbe proizlazi da je nužno da akreditacijsko tijelo prođe istorazinsku procjenu (peer evaluation) čime se potvrđuje da je član European co-operation for Accreditation (Europske organizacije za akreditaciju, u daljnjem tekstu: EA), da su zadovoljeni zahtjevi za akreditacijska tijela prema normi EN ISO/IEC 17011 i poglavlju V. Uredbe (EU) br. 600/2012 za provedbu akreditacije verifi katora prema normi ISO 14065 i specifičnim zahtjevima EU ETS-a.
U članku 66. Uredbe (EU) br. 600/2012 navedena je obveza da države članice Europske unije moraju prihvatiti potvrde o akreditaciji verifikatora koje su izdala nacionalna akreditacijska tijela koja su prošla istorazinsku procjenu u okviru EA-a i poštivati pravo verifikatora da provode verifikacije u okviru opsega svoje akreditacije.
Razmjena informacija
Učinkovita suradnja među nacionalnim akreditacijskim tijelima ili, prema potrebi, drugim nacionalnim tijelima i nadležnim tijelima ključna je za pravilno funkcioniranje sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova i za nadzor nad kvalitetom verifikacije. Iz navedenoga razloga, u EU ETS-ovu sustavu veoma je važna razmjena informacija.
Važnost razmjene informacija, tijela koja sudjeluju u razmjeni informacija i kojim putem se informacije razmjenjuju navedeni su u Poglavlju VI. Uredbe (EU) br. 600/2012. Nacionalno akreditacijsko tijelo (u RH: HAA) s nadležnim tijelom (u RH: Ministarstvo zaštite okoliša i prirode) razmjenjuje informacije putem akreditacijskoga radnog programa i izvješća o upravljanju. Obveza je nacionalnoga akreditacijskog tijela da do 31. prosinca svake godine nadležnom tijelu države članice dostavi akreditacijski radni program koji sadržava popis verifikatora koje je akreditiralo to nacionalno akreditacijsko tijelo i koja su ga obavijestila da namjeravaju provoditi aktivnosti u tim državama članicama. Nakon provedenih verifikacijskih i akreditacijskih aktivnosti obveza je nacionalnoga akreditacijskog tijela da do 1. lipnja svake godine nadležnom tijelu dostavi izvješće o upravljanju koje sadržava informacije o rezultatima provedenih akreditacijskih aktivnosti (podatke o verifikatorima, opseg akreditacije verifikatora, pregled rezultata provedenih redovitih i izvanrednih ocjenjivanja, eventualne prigovore uložene protiv verifikatora te mjere koje su poduzete…).
Ako je nacionalno akreditacijsko tijelo verifikatoru nametnulo administrativne mjere u skladu s člankom 53. Uredbe (EU) br. 600/2012 (suspendiranje, povlačenje ili smanjenje opsega akreditacije) ili ako je došlo do promjene u statusu bilo koje od ranije nametnutih administrativnih mjera, ono je o tome dužno obavijestiti nadležno tijelo države članice u kojoj je verifikator akreditiran te nadležno tijelo i nacionalno akreditacijsko tijelo svake države članice u kojoj verifikator provodi verifikacije.
Javno dostupne informacije o akreditiranim verifikatorima mogu se pronaći u bazi podataka akreditiranih verifikatora (Registar akreditacija) koju uspostavlja i održava nacionalno akreditacijsko tijelo te na taj način omogućuje drugim nacionalnim akreditacijskim tijelima, verifikatorima, operatorima, operatorima zrakoplova, nadležnim tijelima ili bilo kojoj drugoj zainteresiranoj strani pristup valjanim podacima.
Da bi nacionalno akreditacijsko tijelo bilo u mogućnosti izraditi akreditacijski radni program i izvješće o upravljanju, verifikator svake godine do 15. studenoga nacionalnom akreditacijskom tijelu koje ga je akreditiralo mora dostaviti informacije o planiranome vremenu i mjestu verifikacija koje je verifikator predvidio u vremenskome planu te adresu i pojedinosti o kontaktima operatora ili operatora zrakoplova čija izvješća o emisijama ili tonskim kilometrima podliježu njegovoj verifikaciji. Ako dođe do ranije spomenutih izmjena, verifikator o tim izmjenama obavještava akreditacijsko tijelo unutar vremenskoga okvira dogovorenoga s tim nacionalnim akreditacijskim tijelom.
Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (broj 3/2014). Više podataka o časopisu možete pronaći na internetskoj stranici Hrvatskog mjeriteljskog društva www.hmd.hr.
Izvor:HMD