Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Kako kupovati pametno i "zeleno"

ecolabelU suradnji s HMD-om objavljujemo članak naziva "Kako kupovati pametno i zeleno" iz časopisa Svijet po mjeri (broj 1/2015) čija je autorica Tatjana Ručević, dipl. oec.

Godine 1992., kad je Europska zajednica odlučila u cijeloj Europi razviti podlogu (scheme) pod kojom bi se podrazumijevala „zaštita okoliša“, došlo je do pokretanja EU Ecolabel, znaka za okoliš. Program dodjele znaka za okoliš EU-a (EU Ecolabel scheme) postao je u pogledu održive potrošnje i proizvodnje dio politike Zajednice. Cilj je smanjenje negativnih utjecaja potrošnje i proizvodnje na okoliš, zdravlje, klimu i prirodne resurse. Svrha jeprograma da se uporabom znaka promiču proizvodi visoke razine okolišne učinkovitosti.

Upotrebom dogovorenih mjerila temeljenih na okolišnoj učinkovitosti proizvoda i donošenjem vjerodostojnih i pouzdanih odgovornih odluka, Program dodjele znaka za okoliš EU-a (shema) postao je put predanosti ostvarenju održivosti okoliša, a znak za okoliš EU-a (EU Ecolabel) pokazatelj usklađenoga sustava univerzalnih mjerila koji se primjenjuje na čitav niz skupina proizvoda. Znak za okoliš EU-a omogućio je da se jasno pokaže da su tako označeni proizvodi već u skladu s novim trendovima na tržištu.

Što znači znak za okoliš EU-a i što on sve predstavlja?
Znak za okoliš EU-a oznaka je koju EU dodjeljuje proizvodima i uslugama koji smanjuju, sprečavaju i, koliko je to moguće, uklanjanju upotrebu opasnih tvari koje mogu škoditi zdravlju ljudi, životinjskomu i biljnomu svijetu. Označava proizvode koji su okolišno prihvatljivi, kojima se stvara što manje otpada i onečišćenja. Dodjela znaka za okoliš EU-a provodi se radi poticanja razvoja novih tehnologija, proizvodnje i potrošnje proizvoda manje štetnih za okoliš i racionalnijega gospodarenja sirovinama i energijom. Osiguranje ispravnoga upravljanja sirovinama vodi ka razvoju politike čistih proizvoda.

Proizvod označen znakom za okoliš EU-a podrazumijeva sveoubuhvatnost, odnosno, pokriva uvjete za sve glavne utjecaje na okoliš tijekom svojega cijelog životnog ciklusa – od uporabe sirovina, proizvodnje, pa sve do iskorištavanja i zbrinjavanja otpada. Znak za okoliš EU-a važan je za one proizvode kod kojih se odabirom sirovina, tehnologija, proizvodnoga postupka i davanja usluga može smanjiti negativan učinak na okoliš i prekomjerna potrošnja prirodnih dobara. Na primjer, usporedimo li ih sa sličnim proizvodima na tržištu, to su proizvodi koji pomažu smanjenju potrošnje energije i vode, pa stoga budući da se njima ostvaruju uštede, kažemo da su djelotvorni.

Znak za okoliš EU-a znak je koji daje potvrdu tvrtkama da njihovi proizvodi/usluge zadovoljavaju visoke standarde zaštite okoliša, a potrošačima i trgovcima da su na tržištu takvi proizvodi i usluge „zeleniji“, odnosno da manje opterećuju okoliš. Zbog toga što im je, kako je prethodno rečeno, glavni cilj sprečavanje, smanjivanje i, koliko je to moguće, uklanjanje onečišćenja, proizvodi označeni znakom za okoliš EU-a pružaju visoku učinkovitost i jamče kvalitetu kojom se štiti okoliš. Usto, zato što prolaze nezavisan proces i proces verifikacije (certifikacije) pod stručnim nazorom, proizvodi sa znakom za okoliš EU-a ocrtavaju vjerodostojnost.

S obzirom na to da je njime obuhvaćeno područje cijele Europe, taj znak utemeljen na „shemi“ koju su kreirale Europska komisija i sve države članice EU-a, utječe na ponašanje milijuna potrošača diljem Europe. Na rastućem „zelenom“ tržištu proizvodi sa znakom za okoliš EU-a imaju konkurentsku prednost. Znak za okoliš EU-a pouzdan je pokazatelj ekološki prihvatljivih proizvoda i usluga prve klase. Zato je znak za okoliš EU-a, znak koji se cijeni.

Znak za okoliš EU-a oznaka je širokoga raspona. Broj proizvoda i usluga1 kojima je dodijeljen stalno raste. Tisuće proizvoda sa znakom za okoliš EU-a dostupno je na tržištu, a broj im raste gotovo svaki mjesec. Danas na tržištu postoji preko 37 000 proizvoda i usluga koji nose taj znak. Zakonodavni okvir kojim se utvrđuju pravila za uvođenje i primjenu dobrovoljnoga programa dodjele znaka za okoliš EU-a predviđen je Uredbom (EZ) br. 66/2010 Europskoga parlamenta i Vijeća od 25. studenoga 2009. o znaku za okoliš EU-a, SL L 27, 30. 1. 2010.

Proizvodi označeni znakom za okoliš EU-a
Znak se dodjeljuje proizvodima i uslugama koji se isporučuju za distribuciju, potrošnju ili uporabu na tržištu Europske zajednice. To su razne skupine proizvoda (ili proizvodi koji su slični s obzirom na namjenu i uporabu ili imaju slična funkcionalna svojstva) iz područja industrije, na primjer sredstva za čišćenje i sanitarna sredstva, higijenski proizvodi, sredstava za pranje posuđa i rublja, proizvodi od tekstila i obuća, proizvodi koji se upotrebljavaju u postupku „uradi sam“ kao boje i lakovi, elektronička oprema, proizvodi načinjeni od drveta za opremu kuća i vrtova, maziva te ostali proizvodi kao što su madraci, slavine, proizvodi od papira i oni koji se koriste u objektima za turistički smještaj, u hotelima i kampovima.

Proizvodi obuhvaćeni znakom za okoliš EU-a
Kozmetički proizvodi:
• sapuni
• šamponi
• regeneratori za kosu
Proizvodi za čišćenje i sanitarno čišćenje:
• deterdženti za perilice posuđa
• deterdženti za industrijske perilica
• deterdženti za ručno pranje posuđa
• deterdženti za pranje rublja
• deterdženti za pranje rublja za industrijske perilice
Odjeća:
• tekstilni proizvodi
• obuća
Uradi sam proizvodi:
• boje i lakovi
Elektronička oprema:
• oprema za oslikavanje
• osobna računala
• prijenosna računala
• televizori
Obloge:
• drvene podne obloge
• tekstilne podne obloge
• tvrde obloge
Namještaj:
• drveni namještaj
Vrtlarstvo:
• supstrati i poboljšivači tla
Kućanski aparati:
• za proizvodnju
• za proizvodnju topline i poboljšivači tla
Maziva:
• lubrikanti
Ostali proizvodi u kući:
• madraci
• sanitarni proizvodi
• proizvodi za ispiranje zahodskih školjka
Papirnati proizvodi:
• papir za kopiranje i grafički papir
• papirnate maramice
• rotopapir
• papir za pisače
Usluge:
• kamp usluge
• usluge za turistički smještaj

Znak za okoliš EU-a ne dodjeljuje se medicinskim proizvodima (za ljudsku uporabu ili za životinje), bilo kojoj vrsti medicinske opreme te hrani i piću.

Mjerila za dodjelu znaka za okoliš EU-a
Za stjecanje prava na dodjelu znaka za okoliš EU-a proizvodi i usluge moraju ispunjavati okolišna mjerila (EU Ecolabel criteria). Mjerila za dodjelu znaka za okoliš EU-a temelje se na najvišoj okolišnoj učinkovitosti proizvoda postignutoj na tržištu zajednice, odnosno uzimajući u obzir najnovije strateške ciljeve Zajednice u području okoliša.

Visoka učinkovitost proizvoda sa znakom za zaštitu okoliša EU-a i njihova vrijednost moraju biti prepoznati. Proizvodi označeni znakom za okoliš EU-a „jamče da ih nećete morati koristiti dvostruko više za dobivanje istoga rezultata“, Emilie Machefaux, Francuska agencija za zaštitu okoliša i gospodarenje energijom.

Mjerila koja proizvod mora zadovoljiti za stjecanje prava na znak za okoliš EU-a proizišla su iz pristupa koji su razvili mnogi uključeni u procese proizvodnje. Postavljaju ih stručnjaci u suradnji s glavnim dionicima, uključujući organizacije proizvođača, potrošača i same industrije. Mjerila za dodjelu znaka za okoliš EU-a temelje se na stručnim i znanstvenim parametrima koje proizvodi/usluge moraju imati pri utjecaju na okoliš tijekom cijeloga životnog ciklusa proizvoda i to, od postupka vađenja i obrade sirovina, postupka proizvodnje, pakiranja i transporta, pružanja usluge, uporabe sve do trenutka kad postanu otpad te idu u postupak recikliranja.

Mjerila koje određeni proizvod mora zadovoljiti ona su iz kojih je vidljivo da smanjuju glavne utjecaje na okoliš, odnosno da jamče smanjenje glavnih utjecaja proizvoda na okoliš u odnosu na slične proizvode na tržištu. Budući da je taj ciklus za svaki proizvod i uslugu drukčiji, mjerila su kreirana za rješavanje jedinstvenih karakteristika za svaku skupinu proizvoda specifično te su ujedno usmjerena na onaj dio utjecaja na okoliš koji je najvažniji i na koji se može utjecati (utjecaj na klimatske promjene, utjecaji na prirodu i biološku raznolikost, potrošnju energije i resursa, stvaranje otpada, emisije u u okoliš, onečišćenje izazvano fizičkim čimbenicima, uporabu i ispuštanje opasnih tvari itd.). Mjerila bi morala biti lako razumljiva i primjenjiva i temeljiti se na znanstvenim dokazima uzimajući u obzir najnovija tehnološka dostignuća, te tržišno usmjerena. Mjerila se donose Odlukom Europskoga parlamenta i Vijeća.

Znak za okoliš EU-a mora biti dokaz donesenih najboljih odluka za okoliš tijekom cijeloga životnog ciklusa proizvoda. Zato se u smislu maksimalnoga utjecaja na okoliš proizvodi sa znakom za okoliš EU-a smatraju sigurnima.

Nastavak članka možete pročitati u časopisu Svijet po mjeri (broj 1/2015). Više podataka o časopisu možete saznati na internetskoj stranici Hrvatskog mjeriteljskog društva www.hmd.hr.


Izvor:HMD

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće