Temeljno i zakonsko mjeriteljstvo
- Detalji
- Kreirano Petak, 20 Ožujak 2015 10:20
- Hitovi: 5065
Većina ljudi još ni danas ne prepoznaju razliku između temeljnog i zakonskog mjeriteljstva te se stoga u mnogim područjima pojavljuju određena nerazumijevanja o tome kako neka osoba ili pravni subjekt treba postupati sa svojim mjerilom, a da to bude u skladu sa svim pravilima tehničke struke i u okvirima zakonskih zahtjeva. O kategorijama mjeriteljstva pisali smo i ranije, ali što one znače u praktičnom životu nastojat ćemo ukratko objasniti u ovom članku.
Prema Zakonu o mjeriteljstvu Republike Hrvatske (N.N. 74/2014), zakonsko mjeriteljstvo je dio mjeriteljstva koji se odnosi na radnje koje nastaju iz zakonskih zahtjeva, a odnose se na mjerenja, mjerne jedinice, mjerila i mjerne metode koje provode mjerodavna tijela, a temeljno mjeriteljstvo je dio mjeriteljstva koje istražuje stalnice prirodnih pojava i čiji je zadatak uspostava državnih etalona mjernih jedinica međunarodnog sustava jedinca, uspostava sljedivosti i jedinstvenosti mjerenja u Republici Hrvatskoj usporedbom s međunarodnim etalonima te razvoj novih mjernih metoda.
U Republici Hrvatskoj za zakonsko mjeriteljstvo zadužen je Državni zavod za mjeriteljstvo (DZM) koji mora osigurati uspostavu povjerenja u rezultate mjerenja u području primjene zakonitih mjerila. Koja mjerila spadaju u zakonita mjerila navedeno je na službenim internetskim stranicama zavoda.
Ukratko, zakonita mjerila obuhvaćaju mjerila u trgovačkim poslovima, u zdravstvu, veterini, ispitivanju lijekova, u zaštiti okoliša, zaštiti na radu i zaštiti od nesreća, mjerila u prometu, tarifna mjerila te mjerila koja se u pojedinim situacijama koriste za službene svrhe. Drugim riječima, zakonita mjerila su ona mjerila koja se provjeravaju u skladu s određenim propisima koja su za njih određena. Zakonita mjerila se ovjeravaju. Sva druga mjerila koja se koriste za različite svrhe ne spadaju u zakonita mjerila i nije ih potrebno ovjeravati, no da bi se osigurala njihova pouzdanost mjerenja ona se umjeravaju. Upravo o lancu umjeravanja mjerila (uspostavom mjerne sljedivosti) između ostalog brine temeljno mjeriteljstvo.
Temeljno mjeriteljstvo u Republici Hrvatskoj u nadležnosti je Hrvatskog mjeriteljskog instituta (HMI), koji mora osigurati mjernu sljedivost mjerila kako bi rezultati koje oni daju bili točni, pouzdani i nedvosmisleni. Osim toga, HMI omogućuje da hrvatski mjeriteljski sustav bude međunarodno priznat, što znači da rezultati mjerenja budu prihvatljivi svugdje u svijetu. Djelatnost HMI je opisana u Uredbi o osnivanju HMI-ja.
Primjer iz zakonskog mjeriteljstva.
Npr. ako ste trgovac i za vaganja svojih proizvoda koristite vagu kako bi ste temeljem dobivenog rezultata mogli odrediti cijenu tog proizvoda, tad svoju vagu morate ovjeriti kod ovlaštene osobe koju je ovlastio DZM. Ovlaštena osoba na takvu vagu, nakon ovjere, stavlja službeni žig kojim potvrđuje da je ta vaga u određenoj klasi točnosti koju mora zadovoljavati kako bi bila stavljena u promet.
Primjer iz temeljnog mjeriteljstva.
Npr. ispitni laboratoriji koji izdaju ispitne izvještaje nisu u sustavu zakonskog mjeriteljstva, ali svoj proizvod prodaju na tržištu. Kako bi bilo pouzdano da taj proizvod jest ono što se od njega očekuje na tržištu, to ispitni laboratoriji umjeravaju svoja mjerila u umjernim laboratorijima koji mogu osigurati mjernu sljedivost. Nadalje, da bi se potvrdila pouzdanost rezultata koje daje ispitni laboratorij, on se obično akreditira prema zahtjevima HRN EN ISO/IEC 17025 i tako postaje prepoznatljiv na tržištu kao laboratorij koji daje pouzdane rezultate ispitivanja. Dakle, ispitni laboratorij ne ovjerava svoja mjerila u DZM-u, ili kod ovlaštenih osoba od DZM-a, nego ih umjerava u umjernim laboratorijima koji imaju osiguranu mjernu sljedivost (npr. HMI ili akreditirani umjerni laboratoriji).
Ukratko, u zakonskom području se za pouzdanost mjerenja brine DZM, a van zakonskog područja tu ulogu preuzima tehnička infrastruktura kvalitete (HZN, HMI, HAA). DZM nikako nije odgovoran za sva mjerila koja se koriste na prostoru Republike Hrvatske, nego samo ona koja podliježu zakonskim propisima. No, pouzdanost mjerenja definitivno ovisi o postavkama temeljnog mjeriteljstva za što je zadužen HMI, koji omogućuje osiguranje mjeriteljske sljedivosti primjenom međunarodno sljedivih etalona.
Izvor: SVIJET KVALITETE