Implementacija sustava upravljanja energijom
- Detalji
- Kreirano Nedjelja, 14 Lipanj 2015 23:06
- Hitovi: 4621
Energija je kritičan element za sve poslovne subjekte koji na vrlo dinamičnom tržištu teže pronalasku prostora za neprekidno poboljšanje svoje konkuretnosti, a u čemu trošak potrošene energije može predstavljati značajnu stavku. Kao i sve druge norme o sustavima upravljanja ISO-a, norma ISO 50001 zamišljena je za primjenu u svakoj organizaciji, bez obzira na njezinu veličinu ili djelatnosti, vrstu djelatnosti kojom se bavi ili lokaciju na kojoj se nalazi.
Uspostavljanje sustava upravljanja energijom prema normi ISO 50001 u poslovanje neke organizacije sastoji se od nekoliko karakterističnih koraka.
1 Definiranje energetske politike
Energetska politika je točkom 3.14 norme definirana kao izjava najviše uprave o sveukupnoj namjeri i ciljevima organizacije po pitanju energetske učinkovitosti i upravljanja energijom, a iz koje se u narednim koracima implementacije norme izvode ciljevi upravljanja energijom.
Energetska politika organizacije mora sadržavati opredijeljenje organizacije na ostvarenje neprekidnog poboljšanja energetske učinkovitosti te mora biti primjerena prirodi, veličini i djelatnosti kojom se organizacija bavi.
Osim toga energetska politika mora sadržavati opredijeljenje organizacije na ispunjenje primjenjive zakonske regulative kao i drugih zahtjeva primjenjivih na upravljanje enrgijom koju dotična organizacija koristi.
Energetska politika, kao što je to slučaj i sa politikama upravljanja kvalitetom ili zaštitom okoliša mora biti dokumentirana i iskomunicirana na svim razinama organizacije te redovito preispitivana te po potrebi ažurirana.
2 Energetsko planiranje
Energetsko planiranje organizacije jedan je od ključnih koraka u postupku implementacije i održavanja sustava upravljanja energijom. Pogreške u ovom koraku onemogućiti će organizaciju u maksimalnom iskorištavanju mogućnosti koje uspostava sustava upravljanja energijom pruža pa je u točki A.4 Dodatka A1 dano pojašnjenje za provedbu ovog koraka.
Metodologija provedbe energetskog planiranja prikazana je na sljedećoj slici.
Na osnovu ulaznih parametara planiranja, u procesu preispitivanja upotrebe enrgije, organizacija uzima u obzir postojeću potrošnju energije, identificira najznačajnija područja potrošnje energije te identificira područja u kojima je moguće postići najznačajnije energetske uštede.
Kao rezultat planiranja organizacija definira ciljeve, indikatore energetske izvedbe s uključenim akcijskim planom koji bi trebao osigurati ostvarenje definiranih ciljeva.
3 Implementacija sustava
Organizacija o definiranim ciljevima energetskog upravljanja upoznaje djelatnike u organizaciji kako bi se osigurala njihova upoznatost s postavljenim ciljevima, a uzimajući u obzir njihove ovlasti i odgovornosti unutar same organizacije.
Identifikacija potencijalnih potreba za edukacijama uključenih osoba također je jedan od zahtjeva norme u ovom koraku uspostave sustava.
Iz postavljenih zaključaka planiranja, organizacija provodi u skladu s terminskim planom planirane i odgovarajuće aktivnosti koje trebaju rezultirati ispunjenjem postavljenih ciljeva. Opseg aktivnosti ovisi o postavljenim ciljevima, poslovnim procesima te konkretnim uvjetima u samoj organizaciji.
4 Praćenje i mjerenje
Organizacija provodi praćenje i mjerenje parametara uspostavljenog sustava primjenom internih audita, upravinih ocjena te provedbom odgovarajućih preventivnih i popravnih radnji.
Prilikom praćenja parametara sustava, organizacija daje naglasak na praćenju, mjerenju, analizi i postizanju zaključka o učinkovitosti uspostavljenog sustava u odnosu na ranije definirane i postavljene ciljeve upravljanja energijom u poslovnim procesima organizacije.
Kao koristan dokument za provedbu audita uspostavljenog sustava, organizacija može koristiti normu ISO 50002:2014; Energy audits – Requirements with guidance for use.
Izvor:SVIJET KVALITETE