Benchmarking
- Detalji
- Kreirano Srijeda, 09 Travanj 2014 12:14
- Hitovi: 16911
Okolina u kojoj djeluje neka organizacija je ukupnost činitelja koji utječu na poslovanje organizacije, a koje menadžment mora uvažavati prilikom donošenja odluka. Kako bi se što bolje istražila okolina u kojoj organizacija posluje koriste se mnoge metode, a jedna od njih je benchmarking. Benchmarking na temelju usporedbe s drugim organizacijama pruža mogućnost učenja i poboljšavanja vlastitog poslovanja. Međunarodna skupina za kontroling (International Group of Controlling IGC) definira benchmarking kao instrument analize i planiranja koji se temelji na usporedbi vlastite organizacije s "najboljima u klasi" konkurentnih organizacija, ali i organizacija u drugim djelatnostima.
Primjenom benchmarkinga postiže se unapređenje kvalitete proizvoda i usluga, unapređenje poslovnih procesa, povećanje zadovoljstva kupaca, otvaranje novim poslovnim mogućnostima, postizanje konkurentske prednosti, povećanje profita. Osnovna podjela benchmarkinga je podjela na interni i eksterni benchmarking. Interni benchmarking organizacija provodi unutar "kuće", dok se eksterni provodi usporedbom s nekom drugom organizacijom.
Faze benchmarkinga:
- definirati koji problem imamo
- razumijevanje aktualnih rezultata
- planiranje i prikupljanje podataka
- analiza prikupljenih podataka
- učenje i odluka o najboljem rješenju
- primjena nađenih rješenja
Benchmarking u većini slučajeva zahtijeva službene posjete drugim organizacijama radi promatranja, ispitivanja, usporedbe praksi i procesa te moguće razmjene podataka. Kod posjeta drugim organizacijama koriste se realni pokazatelji koji stavljaju organizaciju u odnose s drugim organizacijama u području u kojem se analiza provodi. Takva je analiza objektivna i pokazuje menadžmentu u kojim područjima ima najviše prostora za napredak.
Kod benchmarkinga traži se odgovor na tri pitanja:
1. Gdje se nalazi naša organizacija na tržištu?
2. Zašto druge organizacije bolje posluju?
3. Kako naša organizacija može postati najbolja u svom području rada?
Troškovi benchmarkinga su troškovi putovanja, troškovi uloženog vremena i troškovi baze podataka.
Zanimljiv rad o benchmarkingu naziva "Benchmarking from A to Z" možete preuzeti ovdje, kao i rad na hrvatskom jeziku naziva "Benchmarking kao instrument suvremenog kontolinga" koji možete preuzeti ovdje.
Više podataka o benchmarkingu možete saznati na web stranici www.management.about.com i www.asq.org.
Izvor:MANAGEMENT ABOUT i ASQ