Četvrtak 28 Stu 2024
Ispis

Zaključci 15. međunarodnog simpozija o kvaliteti

HDMK15. međunarodni simpozij o kvaliteti u organizaciji Hrvatskog društva menadžera kvalitete (HDMK) održan je od 19. do 21. ožujka 2014. godine u Zagrebu. Suorganizatori simpozija su renomirana svjetska sveučilišta. Visoki pokrovitelj simpozija bio je Predsjednik Republike Hrvatske. Na simpoziju je sudjelovalo oko 200 sudionika iz Hrvatske i inozemstva. Zbornik radova koji prati simpozij sadrži 44 znanstvena i stručna rada autora iz 12 zemalja: Bosne i Hercegovine, Češke, Finske, Irana, Makedonije, Poljske, Rusije, SAD, Slovačke, Slovenije, Srbije i Hrvatske.

Nakon prezentiranih radova i održane rasprave, Upravni odbor HDMK formulirao je slijedeće zaključke simpozija:
1. Za simpozij su, nakon međunarodne recenzije, prihvaćena 44 znanstvena i stručna rada autora iz 12 zemalja, s tri kontinenta, što je odraz kvalitete simpozija i jačanja međunarodne suradnje i ugleda HDMK.
2. Simpozij je organiziran zajedno s tri suorganizatora, glasovita svjetska sveučilišta: 1) Czestochowa University of Technology, Faculty of Management, Institute of Production Engineering Czestochowa, Poland i The Managers of Quality and Production Association Czestochowa, Poland; 2) Hertzen State Pedagogical University, Faculty of Management, St. Petersburg, Rusija i 3) Novosibirsk State Technical University, Novosibirsk, Rusija.
3. Najviše radova odnosi se na tematske cjeline Kvaliteta u obrazovanju i sportu, Kvaliteta i konkurentnost, Kvalitetom protiv recesije, Kvaliteta u proizvodnji i građevinarstvu, iz čega se zaključuje da su: konkurentnost gospodarstva, praktična primjena načela upravljanja kvalitetom i obrazovanje, područja koja ispunjenje zahtjeva za kvalitetom vide kao mogućnost za poboljšanje. Već nekoliko godina za redom tematska cjelina. Kvaliteta u obrazovanju ima najveći broj znanstvenih i stručnih radova. To se tumači činjenicom da je reforma u sektoru obrazovanja, osobito kroz implementaciju Bolonjskog procesa, duboko prisutna u području visokog obrazovanja. Nadalje, dobar dio članstva HDMK su sveučilišni nastavnici, kojima je ova problematika osobito značajna, kao predmet znanstvenog istraživanja, ali i svakodnevno praktično djelovanje. Tematska cjelina Kvaliteta u proizvodnji i građevinarstvu dominantno sadrži radove koji obrađuju tematiku energijske učinkovitosti.
4. Kvaliteta shvaćena kao ispunjenje zahtjeva norme ISO 9001 nije prodrla u sferu politike i medije.
5. Ispunjenje zahtjeva norme ISO 9001 sve više je prisutno u javnoj upravi (općine, gradovi, županije, ministarstva, ostale državne institucije) koje se u sve većoj mjeri, mada ne dovoljno, afirmiraju kao servis građana, kroz poboljšanje kvalitete usluga za građane i gospodarstvo te povećanje produktivnosti i konkurentnost gospodarstva.
6. Pored krize sustava vrednota, moralne krize i ekonomske krize, za Hrvatsku je karakteristična i kriza upravljanja na svim razinama, što predstavlja značajan nedostatak u provedbi strukturnih društvenih reformi i poboljšanju konkurentnosti gospodarstva. Međutim, neki primjeri iz prakse pokazuju da Hrvatska pati od kompleksa „manje vrijednosti“. To se dokazuje primjerima da pojedini tzv. „strani investitori“ ili „strateški partneri“, nisu niti investitori niti su strateški partneri koji donose „know how“, već su samo organizatori. Činjenica da u gospodarstvu Hrvatske nedostaje novca za investicije te da investicijska klima nije osobito naklonjena investitorima, navodi često na pogrešan zaključak o krizi menadžmenta i „nesposobnosti“ da vlastitim ljudskim potencijalima rješavamo složene društveno ekonomske probleme.
7. Menadžeri profesionalci kao i menadžeri kvalitete inicijatori su ozbiljnih i održivih pozitivnih promjena u svojim organizacijama. Moderni menadžment zahtijeva ovladavanje kompetencijama za cjelovitim sustavom promišljanja, što kao pretpostavku podrazumijeva razvoj osobnih sposobnosti i timskog rada. Te promjene dešavaju se brže i snažnije nego što ih može slijediti i koncept cijeloživotnog obrazovanja. To zahtijeva visoku razinu selekcije i usmjerenosti ka stvarnim potrebama korisnika i organizacija. Danas treba razvijati „lidere usmjerene budućnosti.“ Radi bolje budućnosti, optimizacija i inovacija trebaju postati dio svakodnevne prakse.
8. Ugled organizacije i jačanje njezinog identiteta prepoznato je kao polazište kvalitete organizacije. To ima pozitivan utjecaj na konkurentnost i tržišnu poziciju organizacije.
9. Norma ISO 26000:2010 (E) s posebnim naglaskom na održivi razvoj, uz integraciju ciljeva kvalitete života, zdravlja i prosperiteta sa socijalnom pravdom i održavanjem spremnosti zemlje da podržava život u svoj njegovoj raznolikosti, može doprinijeti povećanju kvalitete življenja u Republici Hrvatskoj, koja je grubo narušena zbivanjima tijekom devedesetih godina 20. st.
10. U okviru simpozija održan je sastanak Inicijative zemalja srednje i jugoistočne Europe, na kojem su sudjelovali predstavnici osam zemalja: Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Češke, Makedonije, Poljske, Rusije, Srbije i Hrvatske. Zaključeno je da u svim zemljama organizacije koje se bave kvalitetom i sustavima upravljanja, imaju slične probleme u svojim aktivnostima i organizaciji međunarodnih znanstvenih i stručnih skupova. Zaključeno je da će se izraditi Memorandum o razumijevanju koji će potpisati svi sudionici kao polazište za suradnju na području organizacije znanstvenih i stručnih skupova, objavljivanju znanstvenih i stručnih radova, znanstvenog istraživanja i projekata, nastave i dr. Formirat će se organizacijski odmor koji će predložiti srednjoročni plan suradnje.

U okviru simpozija promovirana je 31. i 32. Hrvatska generacija EOQ Quality Systems Managera. Okvir za donošenje ovih zaključaka predstavljen je sudionicima 15. međunarodnog simpozija o kvaliteti u Zagrebu, prilikom zatvaranja simpozija 21.3.2014. godine, a zaključke je usvojio Upravni odbor Hrvatskog društva menadžera kvalitete na 9. sjednici održanoj 10.4.2014. godine u Zagrebu.

Zagreb; 10.4.2014.
Za Upravni odbor HDMK
Dr. sc. Miroslav Drljača
Predsjednik


Izvor:HDMK

1
17
Siq N
10
Dnv L Nov
16 1
5
8
4
Crolablogo
13
25 TUV
11
Adria Logo
HGK Grb
24 M
Icr M

BVC

SEMINARI

SGS

KONFERENCIJE

SUSTAVI UPRAVLJANJA

METROTEKA

SIQ

NAJČITANIJE

Dobra laboratorijska praksa

n dlpDLP - Dobra laboratorijska praksa (GLP - Good Laboratory Practice) je sustav upravljanja laboratorijima koji osigurava pouzdanost rezultata ispitivanja koja provode laboratoriji. Dobra laboratorijska praksa se primjenjuje u laboratorijima radi poboljšavanja rada laboratorija.

 

Razlike između pritužbi i žalbi

n pizZahtjevi mnogih norma propisuju da organizacije moraju rješavati pristigle pritužbe ili žalbe. Riječ pritužba je isto što i prigovor, a riječ žalba je isto što i priziv. Ovdje ćemo objasniti koje su razlike između pritužbi/prigovora i žalbi/priziva kroz pregled zahtjeva triju norma u kojima se propisuje rješavanje pritužbi i žalbi.

 

PDCA krug (Demingov krug)

n pdcaProcesni pristup je jedno od osnovnih načela upravljanja kvalitetom u skladu s normom ISO 9001, a bazira se na postavci da je za učinkovito funkcioniranje organizacije nužno utvrditi njene međusobno povezane radnje (procese) te njima upravljati na jednostavan, učinkovit i efikasan način.

 

Novo izdanje norme ISO 9001:2015

n 9001Radna grupa naziva TC 176/SC 2 Quality systems ISO tehničkog odbora Technical Committee ISO/TC 176 - Quality management and quality assurance koji je odgovoran za donošenje norma iz područja upravljanja i osiguravanja kvalitete izrađuje novo izdanje norme ISO 9001 koja se planira objaviti krajem 2015. godine.

 

Zbog čega je važna dobra poslovna komunikacija?

n komPoslovna komunikacija pomaže organizacijama u boljem funkcioniranju i ostvarivanju uspjeha na poslovnom planu. Dobro komuniciranje među osobljem, ali i prema javnosti organizacije dovodi do njenog uspješnijeg rada, a tako i do postizanja željenog profita i zarade što je cilj većine organizacija u svijetu.

 

Izdanja norme ISO 9001

n rev9001Norma ISO 9001 određuje zahtjeve sustava upravljanja kvalitetom koji su primjenjivi za sve organizacije bez obzira na njihovu vrstu i veličinu. Ova norma promiče prihvaćanje procesnog pristupa. Norma propisuje kako organizacija mora uspostaviti, dokumentirati, primijeniti i održavati sustav upravljanja kvalitetom

 

Postupak akreditacije laboratorija

n akrOpisujemo faze kroz koje treba proći laboratorij koji se želi akreditirati. Faze postupka akreditacije su opisane na temelju HAA Pravila za akreditaciju koja je objavila Hrvatska akreditacijska agencija (HAA). Opisujemo postupak akreditacije od upita za akreditaciju do dobivanja Potvrde o akreditaciji na osnovu vlastitog iskustva akreditiranog laboratorija.

 

Zadovoljstvo kupca

n kupKupac je osoba ili organizacija koja prima proizvod, a zadovoljstvo kupca je predodžba kupca o razini do koje su ispunjeni njegovi zahtjevi. Svaka organizacija živi od svojih kupaca koji su manje ili više zadovoljni. Mnoge norme za sustave upravljanja propisuju zahtjeve u kojima se mora pratiti i poboljšavati zadovoljstvo kupaca.

 

Kako provesti unutrašnji audit

n audUnutrašnji audit (interni audit) se provodi zbog toga što se pomoću njega želi ocijeniti vlastiti sustav upravljanja, pronaći nedostatke u tom sustavu i što prije ih ispraviti. Kako najbolje provesti unutrašnji audit muči mnoge organizacije.

 

Izrada priručnika kvalitete

n pkPriručnik kvalitete opisuje sustav upravljanja kvalitetom u skladu s uspostavljenom politikom kvalitete i ciljevima kvalitete. On može sadržavati cjelokupni sustav upravljanja kvalitetom, uključujući i sve potrebne dokumentirane postupke.

 

Politika i ciljevi upravljanja okolišem prema ISO 14001:2004

n 14001Norma ISO 14001:2004 Sustavi upravljanja okolišem – Zahtjevi s uputama za uporabu navodi zahtjeve za sustav upravljanja okolišem koji će organizaciji omogućiti razvoj i primjenu politike i ciljeva koji uzimaju u obzir zakonske zahtjeve i informacije o značajnim aspektima okoliša.

 

Ishikawa dijagram

n ishiIshikawa dijagram (dijagram uzroka i posljedica, C&E dijagram, “riblja kost”) počeo je razvijati prof. Kaoru Ishikawa na Sveučilištu u Tokiju 1943. godine. Ishikawa dijagram predstavlja jednostavnu i vrlo korisnu metodu za sagledavanje što više mogućih uzroka koji dovode do posljedice/problema koji se analizira

 

Što je ''calibration''?

n umjEngleska riječ ''calibration'' ponekad zadaje izvjesne glavobolje budući da se ne može jednoznačno prevesti na hrvatski jezik. Iako joj je osnovno značenje 'umjeravanje', ipak ponekad označava i druge aktivnosti koje nisu umjeravanje. U ovom članku ukratko je opisano koje su osnovne situacije u kojima se susrećemo s riječi 'calibration' i što one znače u tehničkom smislu.

 

LITERATURA

MENADŽMENT

EG

LINKOVI

Portal Svijet kvalitete koristi kolačiće (cookies) zbog pružanja bolje funkcionalnosti portala. Nastavkom pregleda portala slažete se s korištenjem kolačića. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Više podataka o kolačićima i vašoj privatnosti možete saznati na Privatnost korisnika.

Prihvaćam kolačiće