HALAL
- Detalji
- Kreirano Ponedjeljak, 13 Kolovoz 2012 12:18
- Hitovi: 22947
Halal kvaliteta predstavlja ukupnost karakteristika proizvoda ili usluga koje su u skladu s islamskim propisima i ispunjavaju zahtjeva kvalitete te su kao takvi dopušteni potrošačima hrane islamske vjeroispovjesti. Riječ Halal je arapska riječ koja znači čisto ili dozvoljeno i označava u islamu sve stvari i djela, koje su prema islamskom zakonu dozvoljene. Suprotno od halala je riječ haram koja znači zabranjeno tj. nedozvoljeno, te također postoji riječ mešbuh što znači sumnjivo. Mešbuh je haram dok se ne dokaže da je halal.
Halal mogu biti različite vrste proizvoda kao što su hrana, kozmetika, lijekovi i predmeti opće upotrebe. Znak halal može nositi bilo koji prehrambeni proizvod bez muslimanima zabranjenih sastojaka. No halal-proizvod je mnogo širi pojam pa postoji i halal-bankarstvo i ugostiteljstvo pa tako i hoteli s halal-certifikatom. Riječ Halal se najčešće koristi za hranu i prehranu propisanu u Kuranu. Halal kvalitetu isključivo može potvrđivati Islamska zajednica ili autorizirana certifikacija kuća koju za to ovlasti Islamska zajednica.
U 44 zemlje svijeta, s više od 1,3 milijarde ljudi, zakonska regulativa nalaže da prehrambeni artikli moraju imati halal certifikat. U osnovi, on jamči da proizvod ne sadržava sastojke koji su zabranjeni za muslimane, poput alkohola ili svinjetine, ali propisuje i način prehrane i klanja životinja, skladištenje i cjelokupnu pripremu prehrambenih artikala. Svjetski halal forum ima sjedište u Maleziji.
Halal norma počiva na preventivno-proaktivnoj metodi te je kompatibilna sa međunarodnim normama za hranu kao što su (ISO, HACCP IFC). Knjiga Halal sadrži: Halal normu, postupak certificiranja, pravilnik o halal klanju, pravilnik o auditu i zaštitnom znaku te priručnik o halal statusu aditiva.
{youtube}mFY0kOqDwII{/youtube}
Sami proces dobivanja halal certifikata utvrđen je postupkom certificiranja halal kvalitete koja je sastavni dio halal norme. Zainteresirane tvrtke podnose zahtjev za certificiranjem i dostavljaju dokumentaciju kojom dokazuju da posluju u skladu sa zakonom i da mogu zadovoljiti zahtjeve halal kvalitete. Nakon provjere dokumentacije od izabranih halal auditora potpisuje se ugovor o certificiranju te se održava edukacija zaposelnika koji su zaduženi za implementaciju i održavanje zahtjeva halal kvalitete. Halal kvaliteta obuhvaća proces od nabave sirovina, prijema i skladištenja sirovine, proizvodnje te skladištenja i transporta gotovih proizvoda. Nakon što tvrtka implementira navedene zahtjeve Centar za certificiranje halal kvalitete organizira i provodi certifikacijski audit. Odabrani auditori provjerava da li je certificiranje obavljeno na propisan način, zatim Upravni odbor donosi odluku o dodjeli certifikata te se tvrtci dodjeljuje certifikat.
Centar za certificiranje halal kvalitete najavljenim i nenajavljenim auditima, analizima gotovih proizvoda na prisutnost harama vrši provjeru poštivanja zahtjeva i mjera halal norme.
Cilj halal norme je praćenje proizvoda od polja do stola. To nije samo deklarativno, nego istinsko praćenje - kontrolira se čime se hrane životinje, kako se s njima postupa, kako se obrađuje finalni proizvod, nijedan segment nije izostavljen.
Proizvodi koji su se okitili halal-certifikatom podložni su kontroli bilo da se ona vrši u proizvodnim pogonima ili u za to određenim institutima gdje se obavlja analiza već certificiranih proizvoda na svinjsko meso, svinjsku mast i proteine, alkohol i GMO hranu.
U hrvatskoj je osnovan Centar za certificiranje halal kvalitete. Centar za certificiranje halal kvalitete je specijalizirana ustanova Islamske zajednice čija je osnovna djelatnost edukacija o halalu, certificiranje halal proizvoda i usluga uključujući stručnu pomoć u poslovima implementacije zahtjeva Halal norme, znanstvena i stručna istraživanja, promocija certificiranih proizvoda i proizvođača
Više podataka o Centru za certificiranje halal kvalitete saznajte na web stranici www.halal.hr.
U Bosni i Hercegovini djeluje Agencija za certificiranje halal kvalitete. Agencija je registrirala Halal normu BAS 1049:2007 kod Instituta za standardizaciju BiH. Više podataka o Agenciji za certificiranje halal kvalitete saznajte na web stranici www.halal.ba.
Hrvatske tvrtke sve više proizvode hranu koja je u skladu s islamskim propisima i svake godine povećavaju izvoz certificiranih halal proizvoda. Hrvatska u izvozu halal proizvoda prednjači u regiji. U Bosni i Hercegovini se također sve više certificiraju halal proizvodi i povećava se izvoz takvih proizvoda. Certificiranje halal proizvoda zauzima sve veću važnost u svjetskoj ekonomiji.
Izvor:CENTAR ZA CERTIFICIRANJE HALAL KVALITETE