IFS
- Detalji
- Kreirano Ponedjeljak, 20 Siječanj 2014 10:09
- Hitovi: 17478
Širenje različitih norma za područje hrane dovelo je do porasta troškova i iznad svega do težeg snalaženja tržišnih sudionika koji više nisu mogli ocjenjivati stvarni stupanj kontrole koja je obavljena u poljoprivredno-prehrambenom lancu. Iz tog razloga 2000. godine osnovan je GFSI - Global Food Safety Initiative (Globalna inicijativa za sigurnost hrane). GFSI podržava priznate certifikacijske sheme među kojima je IFS - International Featured Standards. IFS je neprofitna organizacija koja razvija IFS norme za prehrambenu industriju. Na temelju IFS norma certifikacijska tijela provode postupak certifikacije u kojem ocjenjuju zahtjeve IFS norma.
IFS - International Featured Standards utvrđuje temeljne kriterije koje norme za područje prehrambene industrije trebaju zadovoljiti. Lokalne odnosno nacionalne norme koje vode računa o osobitostima zemljopisnoga područja, mjere se i ocjenjuju prema tim kriterijima kako bi se jamčila jednoličnost pristupa i stabilnost zajamčene razine kvalitete. Kroz IFS norme zadovoljavaju se kriteriji sustava upravljanja sigurnošću prehrambenih proizvoda, kriteriji dobrih praksa kao što su dobra proizvođačka praksa i kriteriji uspostave HACCP sustava.
Godine 2002. kako bi stvorili zajedničke norme za sigurnost hrane u prehrambenom lancu, njemački su maloprodajni trgovački lanci hrane iz HDE-a (Hauptverband des Deutschen Einzelhandels) počeli razvijati IFS norme. Cilj IFS norma je pomaganje trgovcima u osiguravanju sigurnosti njihovih proizvoda i nadziranje kvalitete prehrambrenih brandova koje prodaju. Godine 2003. francuski su se maloprodajni trgovci hrane (iz FCD-a (Fédération des entrepises du Commerce et de la Distribution) pridružili Radnoj skupini IFS-a i doprinijeli razvoju IFS norma.
IFS se, osim u Njemačkoj i Francuskoj, primjenjuje u Poljskoj, Austriji, Belgiji, Nizozemskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu i Italiji, a cilj je uspostava IFS-a u cijeloj Europi. Auditi po IFS-u tiču se svih proizvođača prehrambenih proizvoda robnih marki njemačkih i francuskih maloprodajnih (i veleprodajnih) trgovaca hrane. Maloprodajni i veleprodajni trgovci hrane redovito provode audite radi provjere aspekata sigurnosti hrane kod svojih dobavljača, kod onih prehrambenih proizvoda koji nose njihovu robnu marku. Te audite provode nezavisni auditori certifikacijskih tijela.
Norme izrađuje i izdaje IFS Međunarodni tehnički odbor.
IFS norme:
1. IFS Food
2. IFS Food Store
3. IFS Broker
4. IFS PACsecure
5. IFS Logistics
6. IFS HPC
7. IFS Cash & Carry
IFS norme možete besplatno preuzeti uz prethodnu registraciju ovdje, neke IFS norme su prevedene i na hrvatski jezik.
IFS Food - norma za auditiranje kvalitete i sigurnosti hrane
Sadržaj:
Dio 1: Audit Protokol
1 Povijest Međunarodno istaknutih standarada i IFS Food Standarda
2 Uvod
3 Vrste audita
4 Opseg audita
5 Proces certifikacije
6 Dodjeljivanje certifikata
7 Raspodjela i čuvanje izvješća audita
8 Dodatne aktivnosti
9 Procedura žalbi i prigovora
10 Vlasništvo i korištenje IFS Food znaka
11 Revizija Standarda
12 IFS Program integriteta
Dio 2: Popis zahtjeva audita
1 Odgovornost Višeg rukovodstva
2 Sustav upravljanja kvalitetom i sigurnosti hrane
3 Upravljanje resursima
4 Planiranje i proizvodni proces
5 Mjerenja, analize, poboljšanja
6 Obrana hrane i vanjske inspekcije
Dio 3: Zahtjevi za akreditacijska tijela, certifikacijska tijela i auditore
1 Uvod
2 Zahtjevi za akreditacijska tijela
3 Zahtjevi za certifikacijska tijela
4 Zahtjevi za IFS auditore
Dio 4: Izvještavanje, auditXpressTM program i IFS Audit Portal
1 Uvod
2 Izvještavanje
3 auditXpressTM program
4 IFS audit portal i IFS baza podataka
IFS Food norma primjenjuje se kada se proizvodi "obrađuju" ili kada postoji opasnost da se proizvod kontaminira tijekom pakiranja. IFS norma za hranu važna je za sve proizvođače hrane, a posebno za one koji proizvode vlastite marke proizvoda, jer sadrži mnoge zahtjeve koji se odnose na specifikacije usklađenosti. Ona podržava proizvodnju i marketing i napore za promicanje brandova sigurnosti i kvalitete. IFS norma definira zahtjeve za organizacije koje se žele certificirati, zahtjeve za certifikacijska tijela i auditore i zahtjeve za akreditaciju.
Organizacije koje djeluju u prehrambenom lancu i žele dobiti IFS certifikat trebaju odabrati odobreno certifikacijsko tijelo koje je osposobljeno za provedbu audita prema IFS normama. Samo IFS odobrena certifikacijska tijela, koja su akreditirana prema normi ISO/IEC 17065 i koja su potpisala ugovor sa IFS - International Featured Standards organizacijom mogu obavljati IFS audite i izdavati IFS certifikate. Popis svih IFS međunarodno odobrenih certifikacijskih tijela je dostupan na web stranici www.ifs-certification.com.
Više podataka o IFS normama i IFS organizaciji možete saznati na web stranici www.ifs-certification.com.
Izvor:IFS